Змістовий модуль 1. Давня, середньовічна та ранньомодерна історія української культури
Тема 1.Вступ. Витоки української культури
Предмет і завдання курсу «Історія української культури». Структура, складові частини і функції культури, її концепції. Історичні передумови виникнення української культури. Ранні форми культури на українських землях. Трипільська культура. Культура епохи раннього залізного віку (кіммерійці, скіфи, сармати, грецькі міста-держави Північного Причорномор’я). Культура слов’янського населення України.
Тема 2. Культура Київської Русі і Галицько-Волинської держави
Культура дохристиянської Русі. Виникнення слов’янської писемності (черти і рези; київські графіті та новгодські берестяні грамоти; кирилиця; культурно-просвітницька діяльність Кирила та Мефодія). Візантійська і західноєвропейська культури та їхній вплив на формування культури Київської Русі. Вплив християнства на культуру Київської Русі: розвиток освіти, науки; бібліотеки, школи; література і фольклор; архітектура, скульптура, живопис; ювелірне і музичне мистецтво. Визначні пам’ятки культури Київської Русі.
Тема 3.Культурні традиції українського Ренесансу
Історичні умови формування культури на українських землях в литовсько-польську добу. Вплив і поширення гуманістичних ідей західноєвропейського Відродження в Україні (діяльність українських гуманістів: Ю. Дрогобича, П. Русина, С. Оріховського). Братства та їх роль в розвитку української культури XVI – першої половини XVII ст. Розвиток освіти та книгодрукування. Визначні пам’ятки літератури. Полемічна література. Архітектура, образотворче мистецтво, музика і театр в XIV – першій половині XVII ст.
Тема 4. Українська культура другої половини XVII–XVIIІ ст.
Епоха Просвітництва: культурологічний аспект. Особливості розвитку культури на українських землях в другій половині XVII–XVIIІ ст. Феномен козацької культури. Розвиток освіти і науки. Роль Києво-Могилянської академії в культурній єдності слов’янських народів. Діяльність І. Гізеля, Ф. Прокоповича. Вплив українського бароко на розвиток літератури, мистецтва і архітектури. Меценатська діяльність І. Мазепи. Образотворче та музичне мистецтво (творчість А. Лосенка, Д. Левицького, В. Боровиковського; Д. Бортнянського, М. Березовського, А. Веделя).
Змістовий модуль 2. Нова та новітня історія української культури (ХІХ – початок ХХІ ст).