Документи, що підлягають вивченню і складанню, навички, які повинні бути отримані
1. Теоретичні дослідження
1. Дослідити зміст нормативно-правових актів за тематикою магістерської практики з погляду відображення в них дії економічних законів, утілення філософії і методології обліку
2. Провести діагностику якості правового поля, оцінити ступінь пов’язання діючих нормативно-правових актів, установити наявні в обліковому законодавстві нестиковки.
3. Зробити критичний огляд і систематизацію наукових статей і інших публікацій з досліджуваної проблеми; з'ясувати і порівняти різні концептуальні підходи і варіативні рішення, аргументовано представити власне бачення наукової проблеми і її рішення.
Вивчаючи стан наукових розробок, студентові необхідно зробити градацію накопичених знань:
- знання, що одержали позитивну оцінку наукової громадськості;
- дискусійні питання, які недостатньо розроблені і потребують наукового обґрунтування;
- питання, що виникають у порядку постановки й містяться в літературних джерелах, запропоновані практикою або випливають з висновків.
Проробити літературні джерела, вивчити нормативно-правові акти, національні і міжнародні стандарти, рекомендації професійних бухгалтерських організацій.
2. Критичний аналіз діючої практики
1. Поглиблено вивчити організаційно-технологічну специфіку бізнесу, її вплив на розробку облікової політики щодо об'єктів, пов'язаних з тематикою магістерської роботи.
2. Оцінити:
- об'єктивність обраних методик обліку і контролю об'єктів, пов'язаних з тематикою магістерської роботи;
- ступінь і правильність дотримання положень облікової політики.
3. Вивчити на підприємстві облікові технології і процедури, що стосуються документування й облікового відображення об'єктів, досліджуваних у магістерській роботі.
4. У частині об'єкта, досліджуваного відповідно до тематики магістерської роботи, виконати дослідження:
а) з аналізу:
- дати порівняльну характеристику діючим науково, теоретично розробленим методикам аналізу, використання яких можливо при виконанні магістерської роботи,
- вивчити практику застосування аналітичних технологій;
- виконати конкретні розрахунки по аналізі показників;
- оцінити відповідність використовуваної практики аналітичних розрахунків сучасної методології,
- виробити рекомендації для поліпшення аналітичної роботи на підприємстві
б) з аудиту:
- вивчити методику проведення аудиту, дати її критичну оцінку,
- ознайомитися (при наявності) з результатами проведених аудиторських перевірок на підприємстві,
- провести, по можливості, власну аудиторську перевірку і дати аудиторський висновок.
в) з податкового обліку:
вивчити на підприємстві стан податкового обліку, дати критичний аналіз діючій системі, податковій політиці і, відповідно стану та якості податкового обліку з досліджуваної проблеми.
4. Зібрати практичні матеріали (первинні документи, облікові регістри, фінансову та ін. звітність базового підприємства, статистичні збірники, матеріали різного роду обстежень і ін.), що вимагаються для обґрунтування і висновків щодо оцінки стану діючої практики.
5. Провести порівняльний аналіз діючої на базовому підприємстві практики обліку, контролю й аналізу досліджуваного об'єкта з передовими досягненнями вітчизняних і закордонних підприємств
6. Студент має визначити рівень організаційної зрілості підприємства та відповідність наявних комп'ютерних інформаційних технологій потребам конкретного бізнесу. Має бути чітко визначена, зокрема, ступінь якісного інформаційного забезпечення потреб бухгалтерської служби у їх повному функціональному спектрі. Увага магістранта повинна бути зосереджена на виявленні можливості використання інформаційних технологій для виконання аналітичних розрахунків, що мають сприяти здійсненню функцій оперативного та стратегічного менеджменту на підприємстві. При наявності проблем інформаційного забезпечення облікових або аналітичних процедур мають бути представлені конкретні рекомендації, що до вдосконалення останніх, тобто запровадження у практику економічної діяльності підприємства програмних продуктів, спроможних ліквідувати такі проблеми.
Встановити відповідність діючої облікової політики підприємства нормативним актам і П(С)БО. Оцінити ступінь адекватності відображення нею окремих об'єктів обліку і діяльності підприємства в цілому. Сформувати повну, об'єктивну і достовірну інформацію про цю діяльність для цілей її ефективного регулювання в інтересах бізнесу і зацікавлених осіб (користувачів). У випадку відсутності способів ведення обліку тих або інших об'єктів, розробити відповідні процедури, виходячи з вимог законодавства і нормативних актів з бухгалтерського обліку. Провести аналіз взаємозв'язку первинних документів, облікових регістрів і форм фінансової звітності підприємств і розробляє найбільш прийнятний варіант схеми документообігу. Виявити і запропонувати варіанти рішення нестандартних господарських ситуацій; визначити і виставити пріоритети в умовах обмежених ресурсів і твердого графіка роботи.
Розрахувати показники, що характеризують ефективність бізнесу. Розробити рекомендації з поліпшення аналітичної роботи (використання економіко-математичних методів, розширення кола економічних показників, що характеризують діяльність підприємства і т.д.).
Розробити тести системи внутрішнього контролю і бухгалтерського обліку, оцінити аудиторський ризик і розрахувати рівень суттєвості аудиту. Розробити програму аудита, напрямку її реалізації і складання аудиторського звіту по об'єкті дослідження.
Обґрунтувати вибір використовуваної системи оподатковування. Вивчити і дати критичний аналіз механізмів формування об'єктів оподатковування.
Представити пропозиції по гармонізації бухгалтерського і податкового обліку у відношенні об'єкта дослідження.
Представити аналітичну записку стосовно визначених у завданні питань.
Дуже важливо, щоб аналітичні розрахунки у звіті про магістерську практику були виконані із використанням інформаційних комп’ютерних технологій.
3. Ув’язування теоретичних викладень з діючою практикою
З метою перевірки і доведення справедливості вироблених концептуальних підходів:
1. Пов’язати теоретичні викладки з діючої на підприємстві практикою.
2. Емпіричним шляхом змоделювати механізм дії теоретичних концепцій у конкретній бізнесовій практиці досліджуваного підприємства.
3. Оцінити дієвість і адаптивність теоретичних концепцій у даній сфері бізнесу, або, навпроти, обґрунтувати неприйнятність або обмеження для використання в конкретній сфері бізнесу.
Скласти порівняльну таблицю теоретичних положень і фактичного стану справ конкретного підприємства і зробити на її підставі висновки в контексті змісту видів виконаних робіт. Зібрати і систематизувати докази, підтверджуючі справедливість висновків або спростовуючи їх, спираючись на матеріал конкретного підприємства.
4. Розробка рекомендацій з удосконалення діючої практики обліку, контролю, аудита й аналізу
Вивчити в ретроспективному аспекті облікові традиції даної організації у відношенні обліку досліджуваного об'єкта і порівняння організаційних, методичних основ обліку з метою формування висновку про прогрес або регрес в обліку і контролі. Такий напрямок дослідження дає можливість вибрати те раціональне з минулого облікового досвіду, що було незаслужено відкинуте в період переходу на П(С)БО. Вивчити методологію і організацію обліку обраного об'єкта по скасованим зараз обліковим методичним рекомендаціям інструкціям, а також на основі репрезентації облікового персоналу організації. Внести пропозиції методичного характеру, пов'язані з методикою удосконалення бухгалтерського обліку, аудиту, аналізу, або рекомендації з наукового обґрунтування шляхів оптимізації використання усіх видів ресурсів або виробничих запасів.
Представити в таблиці порівняльну характеристику основних елементів застосовуваної раніше і нині діючої методики обліку досліджуваного об'єкта й економічних показників, формованих на їхніх основах. На основі порівняння скласти схеми (схему) документообігу і кореспонденції рахунків по раніше діючим і сучасної методикам. Скласти аналітичну записку, у якій оцінити оптимальність, економічність діючої методики обліку і визначити позиції, з яких відбулося зниження інформаційної ємкості і контрольних функцій обліку, а також наслідки цього.
5. Виклад результатів проведених досліджень
1. Підготовка звіту про магістерську практику
2. Підготовка магістерської роботи
3. Виконання індивідуального завдання, що полягає в апробації отриманих результатів на науково-практичних конференціях, або їх висвітлення в науковій публікації