Тепло перетворює воду на пару. Пара має набагато більший об’єм, ніж вода. При нормальному тиску повітря з одного 1 см3 води утворюється 1600 см3 пари. Завдяки цьому ми маємо дуже важливе джерело енергії.
У 1850 році не було бензинових і дизельних двигунів. Пара була єдиним важливим джерелом механічної енергії. Перші парові двигуни не були складними. Звичайно, вони були громіздкими та важкими і мали порівняно невелику потужність. Однак за свою конструкцією вони повністю були схожі на сучасні двигуни.
У наш час пара все ще є дуже важливим джерелом енергії. Однак сучасні двигуни звичайно являють собою інший різновид парового двигуна. Вони називаються турбінними. В турбінних двигунах немає поршнів. Вони набагато ефективніші, ніж поршневі двигуни, і працюють з набагато більшою швидкістю.
Сьогодні парові двигуни використовуються в основному для виробництва електроенергії. Машина для виробництва електроенергії називається генератором. Потужність машини звичайно вимірюється у ватах [Вт] або кіловатах [кВт]. Генератор виробляє електричну енергію. Вона вимірюється в джоулях [Дж] або кіловат-годинах [кВт/год.]. Тиск виміряється в кілопаскалях [кПа].
У 1884 році Парсонс сконструював один з перших електричних генераторів. Раніше було неможливо сконструювати ефективні генератори тому, що для них була потрібна швидкість обертів двигуна більш ніж 1000 обертів за хвилину (об/хв). Поршневі двигуни не були спроможні працювати на таких обертах. Вони працюють зі швидкістю менш ніж 150 об/хв. Ефективні генератори з’явились лише з появою нових турбін Парсонса. Його перша турбіна приводила у рух генератор зі швидкістю 18000 об/хв.
Завдання 1.
Прочитайте і запам’ятайте наступні терміни з тексту:
поршень – piston
потужність – power, capacity, output
ват – watt
джоуль – joule
паскаль – pascal
Завдання 2.
Прочитайте речення, звертаючи увагу на різні варіанти перекладу словосполучення «бути схожим»:
This process is akin to choosing from a menu.
The two comets are similar in appearance.
The shock waves are analogous to the surface waves.
This multiplier is identical in design to the previous one.
At first sight this equation resembles the one given before.