– діяльнісневизначення політики. Політика– це процес підготовки, ухвалення і практичної реалізації обов'язкових для всього суспільства рішень.
– телеологічні визначення– політика – це діяльність по ефективному досягненню колективних цілей. Тут підкреслюється два моменти – колективна природа діяльності (діяльність крупних соціальних груп – класів, націй, держав) і свідомий цілеспрямований їх характер.
– системні визначення– політика – відносно самостійна система, складний соціальний організм, що відрізняється цілісністю, відмежованістю від навколишнього середовища – галузей суспільства – і що знаходиться з нею в безперервній взаємодії.
Узагальнюючи різні визначення можна охарактеризувати політику як сферу взаємин різних соціальних груп (класів, націй, держав), окремих індивідів з приводу встановлення і використання влади для реалізації їх суспільно значущих інтересів, потреб.
В цілому зміст політики може бути розкритий через низку понять, кожен з яких характеризує різноманітні її сторони.
По-перше,політика – це відносини з приводу влади між різними соціальними групами, які прагнуть до влади для реалізації своїх інтересів.
По-друге,– це спосіб організації самого суспільногожиття, що базується на інтеграції різноманітних інтересів, їх узгодженні на основі загального інтересу, що об'єднує всіх членів даного суспільства.
По-третє, – це діяльність еліт і лідерів по управлінню суспільними процесами.
ВИДИ ПОЛІТИКИ
ПО СФЕРАХ СУСПІЛЬНОГО ЖИТТЯ
ПО ОБ'ЄКТУ ПОЛІТИКИ
ПО СУБ'ЄКТОВІ ПОЛІТИКИ
ПО ЦІЛЯХ ПОЛІТИКИ
економічна, соціальна, національна, науково-технічна, екологічна, культурна, військова і тому подібне
внутрішня, зовнішня
державна політика, політика партій, політика громадських організацій і рухів і тому подібне
політика нейтралітету, політика компромісу, політика примирення й ін.
Роль політики в сучасному суспільстві обумовлена її універсальністю, здатністю впливати на будь-які сфери життя, вона входить у всі неполітичні сфери суспільства – економіку, освіту, духовне життя народів і країн. Межі впливу політики в суспільстві – рухомі. (Це залежить від типу спільства, від його економіки, характеру самої політичної влади).