Стратегічне планування - це систематизовані та більш-менш формалізовані зусилля усієї організації, спрямовані на розробку стратегій, оформлення їх у вигляді стратегічних планових документів різного типу, організацію виконання цих стратегічних планів, проектів і програм.
У свою чергу, розробка стратегічних планів як специфічний вид діяльності - це послідовний ітераційний процес, що складається з кількох взаємопов'язаних етапів:
· визначення місії організації;
· установлення (коригування) цілей;
· визначення стратегій (стратегічного набору) та заходів щодо їхньої реалізації;
· передбачення послідовності дій у межах досить тривалого часу та закріплення її у планах, проектах і програмах різного типу, що є інструментами досягнення цілей та реалізації стратегій;
· організація виконання планових завдань;
· облік, контроль та аналіз їхнього виконання.
Останні два етапи є переходом до впровадження цілісної системи стратегічного управління, оскільки зумовлюють необхідність організаційно-політичної та контрольно-координаційної діяльності не лише в органах стратегічного планування, а й у ланках, де виконуються дії, визначені стратегічними планами та програмами.
Мета стратегічного планування - встановити певний порядок дій для підготовки ефективного функціонування конкурентоспроможного підприємства у довгостроковій перспективі.
Організація як функція менеджменту-це процес створення структури підприємництва, яка дає можливість людям ефективно працювати разом для досягнення спільної мети. Тому попередньою умовою для створення структури підприємства (фірми) є формування стратегії, а основна мета організаційної функції - забезпечити перехід від стратегії до структури.
Практично результатом виконання організаційної функції є:
· затвердження структури виробництва, структури органів управління, схеми взаємозв'язків між підрозділами;
· регламентація функцій, підфункцій, робіт і операцій, встановлення прав і обов'язків органів управління та службових осіб;
затвердження положень та інструкцій; підбір, розстановка кадрів і формування штатів працівників у керуючій такерованій системах