Тема:Основи хімічної термодинаміки, закон Гесса та наслідки з нього
Мета:Вивчити основні поняття хімічної термодинаміки: ентальпія, ентропія, вільна енергія Гіббса; перший та другий закон термодинаміки, навчитися користуватися законом Гесса та наслідками з нього, вирішувати задачі на визначення теплових ефектів реакції, теплоти утворення та розкладання.
Термодинаміка - наука про переходи теплової енергії в інші і навпаки.
Хімічна термодинаміка - наука, що вивчає переходи хімічної енергії в теплову енергію.
В основу хімічної термодинаміки покладено закон М.В. Ломоносова, відкритий в 1748 році - «Закон збереження енергії».
А В + С Д = М І
DН1 = DН2
Енергія не виникає з нічого і не зникає безслідно, а тільки перетворюється з одного виду в інший, у строго еквівалентних відносинах.
Основні поняття хімічної термодинаміки.
Система - це тіло або сукупність тіл, які знаходяться у взаємодії і умовне огороджені від навколишнього середовища. Система може бути ізольованою і неізольованою. До ізольованої системи приблизно відносяться: холодильник, термос, космічний корабель, підводний човен. Неізольовані системи - усі інші.
Системи бувають гомогенні і гетерогенні. Гомогенна система - це однорідна система (СО2, NaCl розчинений у воді). Гетерогенна - неоднорідна система, повинен випадати осад, утворюються гази.
Фаза - це сукупність усіх гомогенних частин системи, однакових за складом, фізичними та хімічними властивостями. Фази, складені з однієї, будь-якої хімічної речовини, називають простими, ті, що містять дві або декілька речовин - змішаними.
Стан системи характеризується термодинамічними параметрами: