Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Твердий стан речовини. Кристалічний і аморфний стан.

Тверді та рідкі тіла утворюють конденсовані системи. Особливість цих систем у тому, що вони чинять опір всебічному стисненню при накладанні на них зовнішнього тиску.

Твердий стан речовини характеризується властивістю зберігати не тільки об’єм, як це властиво рідинам, але і форму.

Тому густина твердих і рідких тіл зберігається, якщо зовнішній тиск змінюється не дуже сильно. В'язкість конденсованих систем з підвищенням температури знижується, а розріджених - підвищується. Частинки у тілах самостисненні дією міжмолекулярних сил притягання. При подальшому примушеному зближенні частинок (зовнішній тиск) інтенсивно наростають сили відштовхування, зумовлені взаємодією однойменне заряджених електронних оболонок зближуваних частинок. Кожна частинка зазнає дію сил притягання та відштовхування. Спочатку наростають сили притягання, а потім сили відштовхування.

Кристалічний та аморфний стан речовин.

Дослідження рентгенівським промінням виявляють: частинки в одних твердих тілах розташовані у періодично повторному порядку, а в інших-безладно. Перші утворюють кристали - тверді тіла, які мають форму багатогранника, другі цією властивістю не володіють, а утворюють маси різноманітної форми, обмежені кривими поверхнями - це аморфні тіла.

До кристалічних тіл відносяться: мінерали, солі, тверді кислоти та органічні сполуки. До аморфних - каніфоль, скло, бітуми, бакеліт, гідрооксид.

Основною ознакою кристалічного стану речовини є їх анізотропія, її сутність у тому, що кристал у різних напрямках має неоднакові властивості (твердість, тепло - і електропровідність).

При нагріванні шару він приймає форму еліпса. Зміна зовнішньої форми тіла є результатом того, що коефіцієнт лінійного розширення в одному напрямку має одну величину, а в другому - іншу. Друга важлива особливість кристалічних утворювань - здатність самоогранятися. Явище самоограніння спостерігається при утворенні кристалів йоду, нафталіну, бензойної кислоти, а саме у здатності возгонятися.

Здатність кристала легко роздроблюватися на шари по деяких площинах називається стійкістю (у аморфних тіл її немає).

Кристалічні речовини характеризуються строго визначеною t° плавлення та твердіння. Ця температура є константою для даної кристалічної сполуки.

У аморфних речовин: з підвищенням температури вони розм'якшуються, потім з підвищенням температури переходять у рідкий стан. Тут існує температурна область переходу з одного агрегатного стану в інший.

Здатність до ізотропії наближає аморфні тіла до рідких. При охолодженні усіх речовин в'язкість помітно збільшується.

 


Читайте також:

 1. Аморфний та кристалічний стан твердої речовини.
 2. Атомно-молекулярна будова речовини.
 3. Бризантні вибухові речовини.
 4. Вогнегасником називається переносне чи пересувне обладнан­ня для гасіння осередків пожежі за рахунок випуску запасеної вогнегасної речовини.
 5. Вогнегасячі речовини.
 6. Вплив розміщення оборотних коштів підприємства на його фінансовий стан.
 7. Гідравлічні в’яжучі речовини.
 8. Еволюція біосфери. Роль живої речовини.
 9. Загальні відомості про вибухові речовини.
 10. Ініціюючі вибухові речовини.
 11. Колоїдні поверхнево - активні речовини.
 12. Лекція 4. Мінеральні речовини.
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Рідкий стан речовини. Поверхневий натяг, в'язкість. | Основи хімічної термодинаміки.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.