Поняття еластичності. Еластичність попиту та її види
Закони попиту та пропозиції дають якісне уявлення про взаємозв’язок між ціною і кількістю товару, яку згодні придбати і продати споживачі і виробники. Для кількісної оцінки цього взаємозв’язку використовуються показники еластичності. Еластичність – це відносна міра реагування однієї величини на зміну іншої. Розрізняють еластичність попиту та еластичність пропозиції. Еластичність попиту –це відносна міра реагування величини попиту на зміну якої-небудь із детермінант попиту. Еластичність попиту оцінюється за допомогою коефіцієнта еластичності попиту, який розраховується за формулою:
Існує стільки видів еластичності попиту, скільки існує детермінант попиту на товар (еластичність за ціною, еластичність за доходом та ін.).
З точки зору фірми найбільший інтерес для неї представляє співвідношення між ціною товару і обсягом продаж, яке оцінюється за допомогою коефіцієнта цінової еластичності попиту.
Коефіцієнт цінової еластичності попиту (Ер) показує відсоткову зміну величини попиту при одновідсотковій зміні ціни товару. Коефіцієнт еластичності попиту розраховується за формулою:
де ∆Q = Q1 – Q0 (Q1; Q0 - кінцеве і початкове значення величини попиту); ∆Р = Р1 – Р0 (Р1; Р0 –кінцеве і початкове значення ціни на товар), Рср і Qср – це середнє значення ціни і величини попиту між їх кінцевими і початковими значеннями.
Коефіцієнт еластичності попиту - величина від’ємна, тому що між попитом і ціною існує обернена залежність. У розрахунок приймається значення Ep за модулем.
У залежності від абсолютного значення коефіцієнта еластичності попиту розрізняють: попит нееластичний (Ер<1), попит одиничної еластичності (Ер=1) і еластичний попит (Ер>1). У випадку абсолютної нееластичності попиту Ер= 0, а при абсолютній еластичності попиту Ер = ∞.На малюнку 8.7 наведені криві попиту для різних випадків еластичності.