При підготовці ділянки шахтного поля до експлуатації необхідно вибрати механізований комплекс. Вибравши тип комплексу, можна спроектувати процеси очисних робіт, поперечний переріз монтажної камери та підготовчих виробок, способи охорони їх, засоби для транспортування вугілля і допоміжних матеріалів.
Для вибору очисного механізованого комплексу і технології робіт з виїмки вугілля проводиться аналіз відповідності гірничогеологічних даних ділянки до технічної характеристики комплексу.
Гірничогеологічні умови залягання подані в геолого-маркшейдерській документації й у прогнозному гірничо-геологічному паспорті виїмкової дільниці. Аналізується мінімальна і максимальна потужності пласта (mmin і mmax), коливання кута падіння (αmin і αmax), опір вугілля різанню (Ар), установлюється тип покрівлі за стійкістю (Б) і обвалювальністю (А). Крім цього, враховується водоносність пласта, його газоносність, схильність до раптових викидів вугілля і газу, тектонічні порушення, система розробки.
Технічні характеристики комплексів зіставляються з такими параметрами конкретних гірничогеологічних умов його застосування:
Нн і Нв – межі нижньої і верхньої придатності комплексів за потужністю пласта, м;
αmin, αmax – мінімальний і максимальний кути падіння пласта, град;
αф - допустимийкут падіння пласта за технічною характеристикою комплексу, град;
Ар – опір вугілля різанню, кН/м;
Б – тип покрівлі за стійкістю;
А – тип покрівлі за обвалювальністю.
Обраний комплекс може підходити до конкретних гірничогеологічних умов ділянки шахтного поля, коли
Попередньо визначається декілька комплексів, які придатні до застосування в даних гірничогеологічних умовах.
За опором вугілля різанню Ар установлюється можливість застосування комбайнів чи стругів. Потім зіставляємо тип покрівлі за технічною характеристикою комплексу з типом покрівлі на виїмковій ділянці.
Якщо декілька типів комплексів підходять до гірничогеологічних умов даної виїмкової ділянки, то варто вибирати засоби механізації, у яких не передбачається підготовка ніш. Якщо два комплекси підходять за усіма показниками, приймається найбільш простий за конструктивним виконанням та обслуговуванням.