Поняття суб’єкта злочину в кримінальному праві. Обов’язкові та факультативні ознаки суб’єкта злочину. Загальний і спеціальний суб’єкт злочину в кримінальному праві. Ознаки та види спеціального суб’єкта, його значення для кваліфікації злочину.
Суб’єкт злочину та особа злочинця.
Проблема визнання юридичних осіб суб’єктами окремих злочинів.
Загальний та знижений вік кримінальної відповідальності. Особливості визначення віку кримінальної відповідальності за відсутністю офіційних даних, що його підтверджують. Критерії встановлення в законі зниженого віку кримінальної відповідальності.
Злочини, за вчинення яких в кримінальному законі встановлено знижений вік відповідальності.
Осудність як обов’язкова ознака суб’єкта злочину. Поняття осудності та її значення, формула неосудності і її види. Формула неосудності за чинним КК України.
Поняття неосудності за кримінальним правом. Критерії неосудності: медичний (біологічний) і юридичний (психологічний). Ознаки медичного критерію неосудності: хронічна душевна хвороба, тимчасовий розлад душевної діяльності, слабоумство, інший хворобливий стан (розлад психіки). Значення медичного критерію для визнання особи неосудною.
Ознаки юридичного критерію неосудності. Характеристика інтелектуальної та вольової ознак юридичного критерію неосудності та їх співвідношення. Значення юридичного критерію неосудності, Співвідношення юридичного та медичного критеріїв неосудності. Наслідки визнання особи неосудною.
Кримінальна відповідальність обмежено осудних осіб (ст. 20 КК).
Застосування примусових заходів медичного характеру до неосудних осіб, що скоїли суспільно-небезпечне діяння.
Обмежена осудність як підстава застосування примусових заходів медичного характеру.
Кримінальна відповідальність за злочини, вчинені у стані сп‘яніння внаслідок вживання алкоголю, наркотичних засобів або інших одурманюючих речовин.