Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Життя і діяльність В.А.Роменця (1926-1998)

Володимир Андрійович народився 20 травня 1926 року

в Києві у сім'ї службовця. Свій трудовий шлях він по­чав техніком-будівельником, а закінчив Будівничим українсь­кої психологічної школи.

Після закінчення відділення психології філософського факультету Київського державного університету ім. Т.Шевченка та аспірантури в Інституті психології МО УРСР Володимир Андрійович працював науко­вим співробітником Інституту філософії АН УРСР. З 1967 року перей­шов на постійну роботу в Київський університет, подолавши 30-річний шлях від старшого викладача до професора кафедри загальної та інженерної психології. З 1991 року, не полишаючи викладацької роботи в університеті, очолював відділ теорії, історії психології та етно­психології в Інституті психології ім. Г.С.Костюка АПН України. У 1992 році був обраний дійсним членом АПН України. З 1996 року і до ос­танніх днів Володимир Андрійович плідно працював на посаді головно­го наукового співробітника Інституту соціальної та політичної психо­логії АПН України.

В.А.Роменець є автором близько 170 друкованих праць. Основний його науковий доробок — у галузях загальної психології, історії всесвітньої та української психології, історичної психології, психології творчості. До золотого фонду української психології входять такі його фундаментальні праці, як "Фантазія, пізнання, творчість" (1965), "Психологія творчості" (1971), "Історія психології" (1975), "Історія психології стародавнього світу і середніх віків" (1982), "Історія психо­логії епохи Відродження" (1988), "Історія психології XIX— початку XX століття" (1995) і, звичайно, ця праця, яку Володимир Андрійович, на жаль, не зміг привітати з виходом у світ.

У свої сімдесят академік В.А.Роменець зі справжнім юнацьким хвилюванням доторкався до книжки, про яку чув і з якою мріяв зустрітися. Його добре знали про­давці та постійні відвідувачі київських букіністичних магазинів. Але він не просто збирав улюблені книжки. На полицях його домашньої бібліотеки "оселялися" духи їхніх авторів.

І справді, перечитуючи томи його "Історії психології", відчуваєш, що Володимир Андрійович не просто вивчав Платона чи Гегеля, Демокріта чи Маркса, Виготського чи Рубінштейна, а незбагненним чином спілкувався з ними як з живими. Автори книжок, що складали його чу­дову бібліотеку, були видатними, талановитими, а здебільшого геніальними людьми. Всі вони дуже різні за своїм історичним віком, світоглядом, уподобаннями. Це не тільки психологи, а й філософи, письменники, поети, художники. Далеко не всі вони мирили один з од­ним у своїх поглядах на природу душі та духу. І господар нерідко виму­шений був брати на себе роль примиренця, але ніколи не судді чи арбітра.

Талант науковця, викладача, широка ерудиція, творчий хист, мовне і письменницьке обдарування і ще багато іншого непересічного уособлював Володимир Андрійович. Тому, усі, хто слухав лекції професора Роменця, був присутній на його наукових доповідях, читав його книжки, спілкувався з ним на різні теми, наче прилучався до чогось чистого, ве­личного, талановитого, суттєвого, справжнього...

Кожна людина обирає для себе життєве кредо і підпорядковує йому своє існування, свій життєвий і творчий шлях. Центральним поняттям, довкола якого Володимир Андрійович вибудовував свій внутрішній і зовнішній світ, було поняття "вчинок". У вчинку він бачив сутнісне ядро людського буття, із спроможністю до вчинку пов'язував можливість ви­сокого злету людської душі і людського духу. Він був глибоко переко­наний, можливо, під впливом Гегеля, що психологія має вивчати насам­перед сутнісні особливості людини, а серед них — те найвидатніше, на що вона в принципі може бути здатною. Саме тому категоріальний лад системи психологічних поглядів академіка В.А.Роменця разом із понят­тям "вчинок" очолювали такі, як "творчість", "свобода", "самопо­жертва", "святість".

Найбільш трагічним для нього особисто було те, що він не встигне завершити "Історію психології XX століття". Він помер у 1998 році. Воістину це трагедія вели­кої людини-творця, яка ставить її на один щабель з героями, і не тільки нашого часу. І якщо існує у людства той "вічний пантеон", про який пи­сав Герман Гессе, то Володимир Андрійович Роменець безсумнівно має бути прийнятий до нього.

Література.

1. Ждан А.Н. История психологии от античности до наших дней. Москва, 1990

1. Романець В.А., Маноха І.П. Історія психології ХХ століття, К., 1998

2. Степанов С. Век психологии: имена и судьбы., 2002


Читайте також:

  1. II. Злочини проти життя та здоров'я особи
  2. V здатність до встановлення та підтримки гарних особистих стосунків і веденню етичного способу життя.
  3. А. 5-7 день життя.
  4. Авілум – “син чоловіка” – повноправна людина, охороні його життя, здоров’я, захисту його майнових інтересів присвячена значна частина законника.
  5. Австрії: мистецтво повсякденного життя.
  6. Адаптації до паразитичного способу життя
  7. Адвокатська діяльність
  8. Актове діловодство. Діяльність судів. Ведення актових книг
  9. Анамнез життя
  10. Англійська система фізичного виховання. Діяльність Томаса Арнольда.
  11. Антимонопольна діяльність держави
  12. Антимонопольна діяльність держави.




Переглядів: 810

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА. | Тапсырма 1

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.