Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Теорії виникнення держави

2. Поняття держави

3. Основні ознаки держави

4. Суть держави

5. Форма держави

6. Роль права в розвитку суспільних відносин в Україні

7. Утворення держави Україна

8. Функції держави

9. Поняття і ознаки правової держави

 

Перші держави на нашій планеті з'явилися біля пяти-десяти сторіч тому. В даний час в юридичній науці існує достатньо широкий круг теорій, що пояснюють походження держави. До основних з них відносяться наступні.

1. Теологічна. У даній теорій першопричиною появи держави називається «слово боже», божественна воля зі всіма витікаючими звідси наслідками безумовного, беззастережного, покірного ухвалення людьми даного їм зверху.

2. Патріархальна. Прихильники цієї теорій проводять паралель між природно необхідною владою батька в сім'ї (патріарха) і повноваженнями верховного володаря в країні, підкреслюючи, що держава є продукт історичного розвитку сім'ї.

3. Договірна. Передумовою появи держави, згідно даною теорій, є «війна всіх проти всіх», тобто «природний стан» людей, якому поклала установа держави як результату договору між людьми, проявлена їхволя і

розуму.

4. Психологічна. Ця теорія виводить державу злюдської психіки, якій властива потреба наслідувати і підкорятися лідеру, видатній особистості, здатній керувати суспільством. Держава є організація для здійснення такого

керівництво.

5. Теорія насильства. Прихильники даної теорій появу держави пов'язують з властивими історії розвитку людства війнами, як проявом закону природи, що припускає підпорядкування сильними слабких. Для закріплення поневолення останніх і створюється держава як особливий апарат примушення.

6. Історико-матеріалістична. У вітчизняній юридичній науці ця теорія придбала домінуюче значення і одержала найбільш докладне освітлення в учбовій літературі. Згідно даної теорії, держава — це продукт естественноисторического розвитку суспільства. Первісне суспільство характеризувалося відсутністю держави. Проте економічний розвиток цього суспільства привів до появи матеріальних і соціальних умов виникнення держави. Логіка процесу виникнення держави відбита в наступних моментах розвитку суспільства. Спочатку відбувся крупний суспільний розподіл праці (від землеробства відокремилося скотарство, потім ремесло і, нарешті, купецька діяльність), що викликало зростання продуктивності праці і появу так званого надмірного продукту, оскільки одна сім'я або навіть одна людина проводили вже більше, ніж споживали. У колишніх економічних умовах цього не було. Слідством появи надмірного продукту — головного моменту в розкладанні первісного суспільства — стало виникнення приватної власності, імущих і неімущих, експлуататорів і експлуатованих. Останні були двома класом, інтереси яких були непримиренні. У суспільстві, розколеному на два такі класи, виникла класова боротьба. Інтерес економічно пануючого класу полягав в збереженні і зміцненні свого положення, а пригноблюваного класу — в позбавленні від пригноблення, зміні свого положення в кращу сторону. Класова боротьба привела, кінець кінцем, до появи держави як органу, здатного на основі організованого примушення і насильства забезпечити існування суспільства, що роздирається внутрішніми суперечностями, як єдиного цілого. При цьому економічно пануючий і наймогутніший клас одночасно ставав і класом пануючим політично, тобто держава спочатку з'являвся як орган, який діяв на користь саме цього класу. Поступово клас, що захопив публічну владу, формував і вигідні йому органи влади.

У даній теорій розрізняють три основні форми виникнення держави: афінську, римську і древнегерманскую. Перша, про яку мовилося вище, є класичною формою виникнення держави. На відміну від неї в Стародавньому Римі процес утворення держави прискорила тривала боротьба плебеїв проти патриціїв. Ця боротьба стимулювала розкладання родоплеменного ладу. У стародавніх германців утворення держави прискорилося в результаті завоювання чужих територій і підкорення народів, що жили там, панування над якими було неможливе без створення відповідного апарату примушення.

У історико-матеріалістичній теорій виникнення держави зв'язується не тільки з появою в класовому суспільстві потреби в органі, який стримував би класову боротьбу, виконував би функцію придушення пануючим класом інших. Економічний розвиток суспільства, що робить його структуру і життєдіяльність складнішої (розвинений), приводить до виникнення потреби суспільства в органі, який виконував би функцію управління «загальними справами» суспільства. Таким органом є держава і до цього дня.

Вказані суспільні потреби, що виникають природно-історичним шляхом, можна розглядати як два государствообразу-ющего чинники. Відповідно до дії цих чинників розрізняють появу двох типів держав: 1) європейських і 2) східних (азіатських). Виникнення перших головним чином обумовлено класовим Темаенням суспільства. Що ж до других, то цей процес характеризується перетворенням первісного суспільства в державно-організоване, поступовим переростанням первісного, родоплеменного суспільства в державу.

Виникнення східних держав має свої особливості, багато в чому пов'язані з тим, що основу економіки східного суспільства складала не стільки приватна, скільки суспільна власність. Саме колективна праця общинників вносила вирішальний внесок в суспільне виробництво. Основою економічного благополуччя східного суспільства було поливне землеробство, розвиток якого вимагав проведення великомасштабних робіт, об'єднання обширних територій і великих груп людей, централізованого управління останніми.

На тлі дії цих причин з апарату управління родоплеменными об'єднаннями виникає власне державний апарат. Будучи продуктом естественноисторического розвитку суспільства, державний апарат поступово відособляється від суспільства, а його функціонери стають пануючим класом, що експлуатує працю общинників.


Читайте також:

  1. IV-й період Римської держави ( ІІІ – V ст. н. е. ) – пізня Римська імперія
  2. XVII ст.). Виникнення козацтва.
  3. А .Маршалл - основоположник неокласичної теорії.
  4. Автомобільний пасажирський транспорт – важлива складова єдиної транспортної системи держави
  5. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  6. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  7. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  8. Аксіоматичний метод у математиці та суть аксіоматичної побудови теорії.
  9. Альтернативні теорії вартості
  10. Альтернативні теорії вартості
  11. Альтернативні теорії вартості
  12. Альтернативні теорії капіталу




Переглядів: 641

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Рефераттар мен баяндамалар | Основні ознаки держави

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.