Коефіцієнти подібності структур розподілу підприємств окремих галузей України за формами власності і взаємозв’язаними показниками за 1997—1998 роки
Галузь
Чисельність працюючих — обсяг виробництва
Витрати — обсяг виробництва
Обсяг реалізації — прибуток від реалізації
Паливна
63,8
84,4
35,8
Легка
96,3
99,2
38,5
За даними табл. 7.5 доходимо висновку, що найвища адекватність структурних зрушень у перерозподілі підприємств як паливної, так і легкої промисловості спостерігається за витратами виробництва (факторна ознака) і обсягом виробництва (результаттивна ознака), а найменша адекватність зміни структури — для обсягу реалізації і прибутку від реалізації, що пояснюється можливостями його приховування і тіньовою діяльністю підприємств галузей.
Також порівняно з легкою промисловістю в паливній не є адекватними структури перерозподілу підприємств за чисельністю працюючих та обсягами виробництва.
Для оцінювання взаємозв’язків розвитку результативної і факторної ознак у відносному виразі використовується відомий коефіцієнт еластичності (Kел.):
де y — результативна ознака (у середньому на одне підприємство за відповідною формою власності) у поточному і базисному періодах;
x — факторна ознака (у середньому на одне підприємство за відповідною формою власності) у поточному і базисному періодах.
Коефіцієнт еластичності показує, на скільки відсотків змінюється результативна ознака (витрати, прибуток від реалізації і балансовий прибуток) зі зміною факторної ознаки на один відсоток (обсяг виробництва, обсяг реалізації). Розрахунки наведено в табл. 7.6.
Аналізуючи дані табл. 7.6, доходимо висновку, що в цілому по паливній промисловості збільшення обсягів виробництва на 1 % призводить до збільшення витрат на 1,22 %. Це свідчить про неефективність результатів діяльності. Особливо така ситуація характерна для акціонерних товариств, де коефіцієнт еластичності становить 3,34 %, що потребує перевірки податковою службою на предмет приховування обсягів виробництва.