Приводиться програма страхування від ризиків, пов'язаних з неотриманням прибутку або доходу, зниженням рівня рентабельності, утворенням збитків, несплатами по рахунках. Фінансова стійкість такого страхування залежить від ступеня розвитку ринкових відносин і міцності ділових зв'язків між юридичними особами.
Кожний інвестор (замовник) при реалізації бізнес-плану стикається з певними труднощами, важливо не тільки передбачати, але і заздалегідь розробити заходи щодо їхнього подолання і розробити стратегію поводження, у випадку їх виникнення.
Наявність альтернативних і антикризових програм дозволить потенційному інвестору зробити висновок про готовність підприємця до подолання труднощів і його спроможності їх перебороти.
Прийняття управлінських рішень по окремих питаннях господарсько-фінансової діяльності підприємства при складанні бізнес плану, як правило, здійснюється в умовах невизначеності, тобто відсутності повної інформації про основні чинники, що впливають на ефективність діяльності підприємства в перспективному періоді. Такими чинниками зміни є:
- суспільна кон'юнктура;
- попит і ціни на продукцію;
- рівень інфляції;
- податки.
Тому однією з найважливіших задач, при складанні бізнес плану, є не тільки оцінка прибутковості конкретного підприємницького рішення, але і виявлення ступеня пов'язаного з ним ризику.
Ризик у підприємництві характеризує ступінь невизначеності прийнятого рішення, небезпеку втрат у результаті настання ризикового випадку, можливість того, що прогнозований прибуток не буде отриманий, а рішення не дадуть очікуваних результатів.
Наявність в авіакомпанії сформульованої стратегії дало відмінні можливості для імплантації процедур ризик-менеджменту в ключові бізнес-процеси, при цьому можна виділити наступні етапи:
I - Постановка завдання керування ризиками авіакомпанії й формування підрозділу по керуванню ризиками;
II - Визначення принципів керування ризиками авіакомпанії й методології роботи з ризиками;
III - Складання карти ризиків авіакомпанії й ранжирування виявлених ризиків;
IV - Вибір стратегії керування виявленими ризиками й виділення пріоритетних напрямків роботи.
Далі ми більш докладно розглянемо виділені етапи й отримані практичні результати.