Перетворення вуглеводів, головним чином глюкози у тканинах людини і вищих тварин може відбуватися двома шляхам: анаеробним (без кисневим) - бродіння, гліколіз, глікогеноліз та аеробним (кисневим) - дихання, цикл Кребса.
Гліколіз- складний ферментативний процес перетворення глюкози, що протікає в тканинах людини і тварин без споживання кисню. Кінцевим продуктом гліколіза є молочна кислота. В процесі гліколіза утворюється АТФ.
Сумарне рівняння гліколіза можна зобразити слідуючим чином:
В анаеробних умовах гліколіз - єдиний процес в живому організмі, який поставляє енергію. Саме завдяки гліколізу організм людини і тварин певний період часу може здійснювати ряд фізіологічних функцій в умовах недостатності кисню. Коли гліколіз протікає в присутності кисню, мова йде про анаеробний гліколіз. У ряду мікроорганізмів процесами, аналогічними гліколізу є різні види бродіння,
Схема анаеробного окиснення глюкози і глікогену (гліколізу і глікогенолізу) має такий вигляд:
У процесі гліколізу утворюється всього дві молекули АТФ та звільняється 197-205 кДж енергії, 40% якої резервується в макроергічних зв'язках АТФ. Енергія гліколізу складає 6-7% потенційної енергії глюкози. Молочна кислота, як кінцевий продукт гліколізу містить ще значний запас енергії.