Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Паліативна допомога при синдромі хронічного болю

Лпальгетики периферійної дії (ненаркотичні анальгетики і ЦвОтероїдні протизапальні засоби)

Дія периферичних анальгетиків пов'язана, головним чином, з Пригніченням утворення простагландинів і послабленням сенси-ЩлЬивної дії брадиканіну на больові рецептори.

Класичним препаратом цієї групи є аспірин.

Аспірин (ацетилсаліцилова кислота) справляє анальгезивну, Жарознижувальну і протизапальну дії, зменшує агрегацію тромбоцитів. Основний механізм дії — інактивація циклооксигенази II порушення синтезу простагландинів. Препарат може застосову-нптися при слабкому больовому синдромі, у тому числі при за­пальних ускладненнях. В онкологічній практиці ще однією пере­питою препарату є його антитромботична і антиагрегантна дія. Оскільки анальгезивна дія аспірину виражена слабко, а побічні вфекти, особливо в разі тривалого застосування, виникають час-то, останніми роками для лікування ХБС його практично не ви­користовують.

Парацетамол справляє анальгезивну, жарознижувальну і слабку протизапальну дію. Інгібітор синтезу простагландинів ипливає на центр терморегуляції гіпоталамусу. Як анальгетик за­стосовується при болю малої й середньої інтенсивності протягом нетривалого періоду (6—8 днів). Комбіновані препарати на основі ііарацетамолу мають вираженіші протизапальні (парацетамол + ібупрофен) або анальгезивні (парацетамол + кодеїн) властивості. Спазмолекс (парацетамол + дицикломіну гідрохлорид + декстропропоксифену гідрохлорид), який містить інгібітор ацетил­холіну та центральний наркотичний анальгетик, дає виражений знеболювальний ефект порівняно з ефективністю наркотичних

анальгетиків.

• Побічні реакції при прийманні препаратів групи парацетамолу виникають рідше, ніж при прийманні аспірину. Найчастіше є: нудота, біль у надчерев'ї, алергійні реакції, рідко — анемія, тром­боцитопенія і метгемоглобінемія. У разі тривалого застосування може проявитися гепатотоксична дія препаратів, тому необхід­ний постійний контроль аналізів крові й функціональних показ­ників печінки.

Анальгін (метамізол) справляє більш виражену анальгезивну, жарознижувальну і спазмолітичну дію. Пригнічує біосинтез ен­догенних, субстанцій, що зумовлюють біль (ендопраксиди, бради-кініни, простагландини та ін.), перешкоджає проведенню больо Паліативна допомога при синдромі хронічного болю

вих імпульсів, підвищує поріг збудження на рівні таламусу. На основі анальгіну розроблено низку комбінованих препаратів; анальгезивна і спазмолітична дія яких більш виражена. Найві-доміші з них баралгін і його аналоги (спазмалгін, спазган, триган тоїцо), які вирізняються вираженою спазмолітичною дією та спричинюють розслаблення гладеньких м'язів. Високою ефек­тивністю вирізняється триналгін, з особливою спазмолітичною і знеболювальною дією, що триває при одноразовому парентераль­ному введенні 6—8 год. Препарати цієї групи з успіхом застосову­ють для лікування больового синдрому легкого та середнього сту­пеня тяжкості. Побічні явища: лейкопенія, агранулоцитоз, шкір­ні алергійні реакції — можливі при тривалому застосуванні пре­паратів.

Нестероїдні протизапальні препарати мають виражені аналь-гезивні та протизапальні властивості, пригнічують агрегацію тромбоцитів. Вони ефективні при больовому синдромі слабкої і середньої інтенсивності. Основними механізмами дії є блокуван­ня циклооксигенази та пригнічення синтезу простагландинів, які взаємодіють з больовими рецепторами. Ці препарати показані при метастатичному ураженні скелета, пухлинах м'яких тканин, вісцеральному болю. Найвідоміші препарати цієї групи:

натрію диклофенак (вольтарен, верал, дикломакс, наклоф, ортофен);

індометацин (індобене, індовісес, індотард, метіндол);

напроксен (апранакс, дапрокс ентеро, напробене);

кетопрофен (кетонал, кнавон, профенід, фастум);

кеторолак (кетанов, кеторол, торадол).

Найкраще вивчена центральна протибольова дія кетопрофену (кетонал), яка зумовлена здатністю:

• завдяки високій жиророзчинності швидко проникати через гематоенцефалічний бар'єр;

• справляти центральну дію шляхом інгібування та деполя­ризації нейронів задніх стовпів спинного мозку;

• селективно блокувати рецептори ИМРА, спричиняючи прямий та швидкий вплив на трансмісію болю;

• впливати на гетеротримерний С-протеїн, який міститься в постсинаптичній нейронній мембрані, а та зв'язується з нейрокі-нінами, що полегшують проходження аферентних больових сиг­налів;

• контролювати рівень серотоніну та зменшувати вироблен­ня субстанції Р.

Кетонал є сильним периферійним анальгетиком з досить ви­раженою центральною дією, чинить протизапальний і жарозни­жувальний вплив, пригнічує агрегацію тромбоцитів. Препарат за анальгетичним ефектом прирівнюється до морфіну гідрохлориду 1 тому може застосовуватися для післяопераційного знеболений. У практиці паліативного лікування онкохворих кетонал ефектив­ний при лікуванні хронічного больового синдрому помірної інтен­сивності (особливо при кісткових метастазах та ураженні м'яких тканин із запальним компонентом), при сильному больовому син­дромі поєднання кетоналу з опіоїдами дає змогу у 2—4 рази зни­зити їхню дозу, суттєво зменшуючи ризик розвитку тяжких по­бічних ефектів (пригнічення дихання, брадикардія, артеріальна гіпотензія, нудота, блювання тощо). Випускається в ін'єкційній формі, у таблетках, капсулах, свічках та у вигляді крему. .

Похідні диклофенака, індометацину та напроксену мають ви­ражену протизапальну дію, ефективні при кісткових і суглобних болях, невралгіях і міалгіях. Кетопрофен і кеторолак більш ефек­тивні як анальгетики периферичної дії й призначаються при трав­мах і в післяопераційний період.

Нестероїдні протизапальні препарати є в різних лікарських формах для місцевого, ентерального і парентерального застосу­вання. Найчастіше побічними діями при застосуванні препара­тів цієї групи є: нудота і блювання; біль у надчерев'ї; закреп або діарея; запаморочення; головний біль; сонливість; алергійні реак­ції; шкірні висипи; рідше — ерозивно-виразкові ураження та пер­форації травного тракту; кровотечі. З особливою обережністю їх треба призначати при хронічній серцево-судинній патології, нцрково-печінковій недостатності, виразковій хворобі шлунка та тонкої кишки. Імовірність розвитку ускладнень значно зростає при комбінованому й тривалому призначенні препаратів.


Читайте також:

  1. Ад'юванти при специфічному больовому синдромі
  2. Адресна соціальна допомога
  3. Антидоти і порядок їхнього використання. Само і взаємодопомога при ураженні ОР.
  4. Будова системи синхронічного словотворення
  5. Види кровотеч і перша допомога
  6. Види ушкодження опорно-рухової системи і перша допомога при них
  7. Вихідна допомога
  8. Державна допомога сім'ям з дітьми
  9. Державна соціальна допомога
  10. Доказом їх ролі в етіології хронічного холециститу.
  11. ДОЛІКАРСЬКА ДОПОМОГА ПРИ ЗАХВОРЮВАННЯХ ТА ОТРУЄННЯХ
  12. Долікарська допомога при різних видах ушкоджень




Переглядів: 1370

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Загальні принципи медикаментозного лікування больового синдрому | Тактика знеболювальної терапії при легкому болю

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.