Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Київської Русі та державності

Тема. Київська Русь, її піднесення. Втрата політичної єдності

Вступ. Витоки українського народу

ПРОГРАМА

З КУРСУ «ІСТОРІЯ УКРАЇНИ»

Історія України як наука та навчальний предмет. Предмет і завдання курсу історії України. Історія України як складова частина загальносвітової історії. Джерела та історіографія. Форми та методи вивчення курсу. Значення оволодіння історією України для фахової підготовки і виховання громадянської позиції та патріотизму, вироблення історичної свідомості.

Дослов’янський етап державотворення на території України у найдавніші часи. Еволюція господарства первісної доби. Трипільська культура, її традиції. Витоки формування аграрного суспільства. Перші державні утворення на території України: кіммерійці, скіфи, сармати, таври. Античні міста-держави Північного Причорномор’я та їх значення для економічного розвитку регіону. Східні слов’яни у давнину. Племінні союзи, перші державні об’єднання східних слов’ян (VI-IX ст.). Особливості розвитку господарства.

 

Політичний та соціальний розвиток Київської Русі (IX-XII ст.). Утвердження Київської Русі як європейської ранньофеодальної держави. Джерела, література про основні періоди історії Київської Русі, походження термінів “Русь”, “Україна”. Роль київських князів у державотворчих процесах. Запровадження християнства. “Руська правда” – перший письмовий звід законів Київської Русі.

Економічний розвиток Київської Русі. Формування аграрного суспільства: еволюція господарства та відносин власності. Вотчина. Економічна політика князів. Категорії населення (смерди, рядовичі, закупи, холопи) та галузі господарства. Місто і ремесло. Внутрішні та зовнішньоекономічні зв’язки Київської Русі.

Етнокультурні процеси у ХІІ-ХІІІ ст. Проблема феодальної роздробленості та її причини. Князівства Середнього Подніпров’я: особливості їх політичного та економічного розвитку.

Галицько-Волинська держава – спадкоємиця Київської Русі. Визначні постаті в історії Галицько-Волинського князівства. Боротьба за українські землі у другій половині ХІІІ – середині ХIV століття.

Значення Київської Русі та Галицько-Волинського князівства в історії українського народу.

 

Тема. Українські землі у складі іноземних держав (ХІV-XVI ст.) Козацтво та його місце в системі соціально-економічних та політичних відносин в Україні (XV- I пол. ХVІІ ст.)

Входження українських земель до складу Литви та інших держав. Суспільно-політичні процеси в Україні у другій половині ХІV-XVI ст. Кревська унія (1385 р.) між Литвою та Польщею, її наслідки для України. Городельська унія (1413 р.). Зміни в територіально-адміністративній структурі українського суспільства. Передумови та причини Люблінської унії (1569 р.), її наслідки для України. Литовські статути.

Соціально-економічне становище України в середині ХIV – першій половині XVII ст. Вплив зовнішніх факторів на розвиток економіки окремих регіонів. Особливості розвитку українських земель в умовах наростання кризи аграрного господарства. Зростання феодального землеволодіння, початок формування фільваркової системи, поступове закріпачення селян та зростання феодальних повинностей. Соціальна структура населення. Селянство та шляхта у середині XIV – першій половині XVI ст. “Устава на волоки” (1557 р.) та її вплив на розвиток товарно-грошових відносин. Розвиток торгівлі. Міста. Процеси полонізації української шляхти та соціальне протистояння у суспільстві у другій половині XIV-XVII ст.

Становище православної церкви. Реформаційний рух в Україні. Берестейська унія (1596 р.) та її наслідки. Роль братств та братських шкіл (Острозька, Львівська). Утворення Києво-Могилянської колегії. П. Могила.

Особливості формування українського етносу. Середнє Подніпров’я – територіальний центр української народності та етнополітичного життя України.

Ґенеза українського козацтва та його історична роль: передумови виникнення, джерела формування, основні групи та функції українського козацтва, територія, чисельність, заняття, побут та звичаї. Запорозька Січ – основна організаційно-військова та політична сила в боротьбі за державність, національне, соціальне та релігійне визволення українського народу. Військово-політичний устрій та державницькі функції. Економічний розвиток Запорозької Січі. Козацько-селянські повстання початку ХVІІ ст. Діяльність П.Сагайдачного. Боротьба козацтва проти кримсько-татарської агресії.

 


Читайте також:

  1. Архітектура та образотворче мистецтво Київської Русі
  2. Архітектурні пам’ятки Київської Русі
  3. Боротьба Директорії за відродження УНР. Занепад Української державності.
  4. Боротьба Київської Русі з монголо-татарською навалою
  5. Великі князі Київської Русі та їхня державотворча політика
  6. Видовий ряд зброї у Київської Русі. Особливості «місцевого» типу меча.
  7. Визначте соціально-економічні та політичні фактори утворення Київської Русі.
  8. Виникнення і становлення Київської Русі (кінець IX-X ст.). Перші князі, їх роль в розбудові держави.
  9. Виникнення і становлення Київської Русі (кінець IX-X ст.). Перші князі, їх роль в розбудові держави.
  10. Виникнення Київської держави
  11. Виникнення Київської держави
  12. Виникнення Київської держави




Переглядів: 840

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ТЕМИ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ | Тема. Гетьманщина у складі Російської імперії. Остаточна ліквідація української державності ХVІІ-ХVІІІ ст.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.