ТЕМА 7. Гетероскедастичність як особливий випадок моделі множинної лінійної регресії
План
1. Поняття гомоскедастичності і гетероскедастичності та їх приклади.
2. Наслідки порушення припущення про гомоскедастичності.
3. Тестування наявності гетероскедастичності.
4. Оцінка параметрів узагальненим методом найменших квадратів у випадку гетероскедастичності.
1. Поняття гомоскедастичності і гетероскедастичності та їх приклади.Одним із основних припущень класичної моделі і парної, і множинної лінійної регресії є припущення про сталу дисперсію відхилень, яке записується таким чином:
(1).
Це припущення називається умовою гомоскедастичності. Якщо ця умова не виконується, то маємо справу з явищем, яке називається гетероскодастичністю. Умова гетероскедастичності має вигляд:
(2).
Тобто дисперсія відхилень залежить від самого відхилення li і від значення хi:
(3).
Розглянемо деякі приклади наявності гетеросидастичності.
Приклад 1. Розглянемо залежність між доходом і споживанням. Можна побачити, що сім’ї з більшим доходом показують більшу варіацію у своїй поведінці заощаджень і витрат, ніж сім‘ї з меншим доходом.
Сім‘ї з великим доходом звикають до певного високого стандарту життя і при зменшені своїх доходів вони будуть скорочувати свої заощадження, а не витрати і навпаки, сім‘ї з меншим доходом при підвищенні свого доходу будуть збільшувати свої заощадження, а не витрати.
Приклад 2. Явище гетероскодастичності можна помітити при розгляді залежності між кількістю помилок, зроблених у диктанті, та кількістю занять, відведених на практику, оскільки при збільшені кількості годин, зменшується кількість помилок і, відповідно, зменшується дисперсія.
Приклад 3. Компанії з більшими прибутками проводять ризикованішу дивідендну політику порівняно з компаніями з меншими прибутками і т. д.