Кожна із фаз може бути в трьох агрегатних станах: газоподібному, рідкому, твердому. Тому залежно від агрегатного стану дисперсної фази та дисперсійного середовища для двохфазних систем можливі такі 9 комбінацій дисперсних систем:
Таблиця 2.1.
№
п/п
Дисперсна фаза –
Дисперсійне середовище
Назва системи
Приклади
1.
Тверде тіло - Рідина
Золі, суспензії
Врівноважені частинки в природних водах, фруктові соки, томатна паста, розтоплений шоколад, цукеркові маси, золі металів, бактерії
Системи з газовим дисперсійним середовищем незалежно від природи газу називають аерозолями.
Системи з рідким дисперсним середовищем називаютьліозолями. В залежності від природи рідини ліозолі ділять на гідрозолі (дисперсійне середовище – вода), органозолі (дисперсійне середовище – органічна рідина), які в свою чергу, діляться на алкозолі, бензозолі, етерозолі тощо. Дисперсіним середовищем в них, відповідно, є спирт, бензен, етер.
Колоїдні системи типу газ /газ неможливі, але блакитний колір неба можна пояснити лише гетерогенністю того газового середовища, що над нами. Якби воно було однорідним, без флуктуацій густини, то ми бачили б чорне небо.
Незвичним для нас випадком гомогенної дисперсної системи є «місячний пил» (з лінійними розмірами частинок α від 1 до 100 мікрон), оскільки в Місяця відсутня газова атмосфера.