МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
МОЛЕКУЛЯРНА АДСОРБЦІЯ З РОЗЧИНІВ
Перші дослідження по адсорбції із розчинів належать російському вченому Т.Є.Ловицю (1785р., російський хімік і фармацевт). Він вперше запропонував застосувати активоване вугілля для очищення спирту від сивушних масел та питної води від різних речовин з неприємним запахом (дезодорація води). Адсорбція із розчинів на твердому адсорбенті – більш складний процес, ніж адсорбція газів. Розчини є, як мінімум, двокомпонентними системами, що складається з розчиненої речовини і розчинника. Тому адсорбція з розчинів визначається не тільки силами взаємодії між молекулами розчиненої речовини і адсорбентом, але й взаємодією розчинник – адсорбент і розчинник – розчинена речовина. Якщо розчинена речовина представляє собою електроліт, то процес адсорбції ускладнюється ще й тим, що в цьому випадку адсорбуються іони, які несуть електричний заряд.
Особливості адсорбції розчинених речовин із розчинів: Ø Процеси дифузії у розчинах відбуваються у сотні і тисячі разів повільніше, ніж у газах. Завдяки цьому адсорбційна рівновага в розчинах досягається лише через декілька годин або навіть діб. Для підвищення швидкості процесу адсорбенти часто розтирають до дрібного порошку і суспензію адсорбенту у розчині безперервно перемішують. Ø Разом із розчиненою речовиною відбувається адсорбція розчинника. Внаслідок цього між молекулами адсорбтиву і розчинника відбувається своєрідна конкуренція за володіння поверхнею адсорбенту. Якщо розчинник погано змочує тверде тіло, він і адсорбується на ньому погано. Тому адсорбція розчинених у такому розчиннику речовин буде значною. Ø Адсорбція залежить від змочування розчинником адсорбенту. Ø Адсорбція іонів із розчинів електролітів має вибірковий характер.
Всі адсорбенти можна розподілити на два основних типи: гідрофільні (добре змочуються водою), гідрофобні (змочуються органічними розчинниками). До гідрофільних адсорбентів належать: силікагель, глина, кізельгур, трепел. Ці адсорбенти доцільно застосовувати для адсорбції із неводних розчинів, наприклад, для очищення олій, нафтопродуктів, барвників. Але їх не потрібно застосовувати при адсорбції розчинених речовин з водних розчинів, бо вони краще адсорбують розчинник – воду. Ці адсорбенти доцільніше використовувати при адсорбенції з неводних розчинів. Гідрофобні адсорбенти – активоване вугілля, графіт, тальк – добре адсорбують речовини із водних розчинів. Їх застосовують у виробництві спирту. У цукровій і крохмалопатоковій промисловості за допомогою активованого вугілля знебарвлюють цукрові та глюкозні сиропи. Активоване вугілля застосовують для очищення питної води, а також в медицині для зв’язування отрут, що попали в шлунково-кишковий тракт. Органічні сорбенти природного походження представляють головним чином вуглеводи: крохмаль (картопляний, кукурудзяний, рисовий) та целюлоза. Адсорбція молекулярно розчиненої речовини в залежності від рівноважної концентрації характеризується звичайною (як і для газів) ізотермою адсорбції. Ізотерма адсорбції з розбавлених розчинів добре описується рівнянням Фрейндліхаабо рівнянням Люнгмюра: або Г = Гмакс де с – рівноважна концентрація речовини в розчині. На відміну від адсорбції газів при адсорбції з розчинів рівновага наступає не так швидко, особливо на мілкопорістих адсорбентах. Перемішування розчину мало впливає на швидкість досягнення рівноваги, бо вона визначається, головним чином, швидкістю дифузії молекул розчиненої речовини в пори адсорбента. Підвищення температури викликає зниження адсорбенції з розчинів, але в значно меншій степені, ніж адсорбцію газів. Великий вплив на адсорбцію з розчинів має природа адсорбента, розчинника і розчиненої речовини. Адсорбція розчинених речовин твердими адсорбентами підпорядковується правилу вирівнювання полярностей Ребіндера: Читайте також:
|
||||||||
|