У складі натурального меду міститься близько 75 % глюкози й фруктози, 1—1,5 % сахарози і 18 % води, а також ферменти, вітаміни, органічні кислоти, мінеральні солі, дубильні й ароматичні речовини. Фальшивий мед може містити цукор, патоку, крейду, борошно, крохмаль і навіть тирсу.
Домішки речовин, не розчинних у воді, знайти легко. Для цього в невелику пробірку, склянку або баночку набирають пробу меду з дна посудини, де він зберігається, й додають дистильовану (можна й просто кип'ячену) воду, щоб співвідношення меду й води за об'ємом складало 1:1. Коли мед розчиниться у воді, нерозчинні домішки будуть добре помітні на дні пробірки або на поверхні розчину.
Щоб знайти домішку крохмалю, додають до розведеної у воді проби меду кілька крапель спиртової настоянки йоду. Якщо суміш посивіє, крохмаль присутній.
Для виявлення домішки крейди в пробу меду капають оцтову кислоту. Якщо суміш «скипає» через виділення вуглекислого газу, значить, має місце домішка крейди.
Домішка патоки виявляється, якщо до розчину проби меду у воді додати чотирикратний об'єм етилового спирту або горілки. Чистий мед дасть прозорий розчин, а мед з крохмальною патокою стане молочно-білим; при відстоюванні така суміш буде розшаровуватися, а на дні з'явиться напіврід-кий прозоро-білий декстрин. Якщо до меду підмішана цукрова патока, -додавання декількох крапель 3%-го розчину аргентум нітрату зумовить виділення білого осаду аргентум хлориду АgСl.
"Зрілий" натуральний мед майже в півтора рази важчий за воду (його густина — 1,4 г/мл). На холоді або при довгому зберіганні він зацукрову-ється рівномірно, утворюючи дрібні кристалики глюкози. Якщо в банці меду з’явмлися великі кристали, це вказує на наявність сахарози.