Необхідність, поняття та види проектно-кошторисної продукції
Розробка проектно-кошторисної документації (ПКД) є важливим елементом процесу здійснення інвестицій, який в обов’язковому порядку повинен містити технічні, технологічні, організаційні й планові рішення свого втілення. Необхідність розробки ПКД випливає із одного з визначень поняття інвестиційного проекту, як системи організаційних і розрахунково-фінансових документів, необхідних для здійснення проекту.
Виготовлення ПКД властиве лише інвестиційним проектам, пов’язаних з вкладеннями реальних (капітальних) інвестицій. ПКД є складовою проекту реалізації реальних інвестицій, що в узагальненому вигляді включає у себе необхідні креслення, схеми та графіки організації і здійснення будівництва, налагоджування виробництва. Другою складовою процесу реалізації реальних інвестицій є обґрунтування підприємницьких рішень щодо будівництва та експлуатації об’єкту, тобто техніко-економічне обґрунтування проекту (ТЕО).
Виходячи зі структури циклу інвестиційного проекту, який складається з трьох фаз, а саме передінвестиційної, інвестиційної та експлуатаційної, виготовлення та аналіз ПКД відноситься до початку другої фази, а її впровадження до другої половини другої фази.
Процес проектування - це взаємозалежні етапи діяльності фахівців у виробничо-творчому процесі створення проектів, обумовленому періодом часу і прогнозованими показниками кінцевого ланцюга інвестицій, тобто комплекс етапів робіт в інвестиційному процесі. Проектно-пошукові організації можна розділити на два основні типи:
- проектні (пошукові) організації, що здійснюють виробничо-господарську діяльність з виконання проектних, пошукових, нормативних та інших робіт, необхідних для забезпечення капітального будівництва і впровадження в дію виробничих потужностей і основних фондів;
- конструкторські, проектно-конструкторські й технологічні організації, що працюють над створенням економічних, прогресивних виробів і технологічних процесів та якомога швидшим освоєнням їх в економіці, тобто, ті, що розробляють документацію, необхідну при створенні проектів для капітального будівництва.