Поняття робочого часу. Правове регулювання робочого часу. Поняття і види робочого тижня, робочої зміни і робочого дня. Нормальна та скорочена тривалість робочого часу. Неповний робочий час.
Поняття режиму робочого часу, його види та порядок встановлення. Початок і закінчення роботи. Робота за змінами. Поділ робочого дня на частини, ненормований режим праці. Графіки змінності роботи. Гнучкі графіки роботи. Вахтовий метод організації робіт та його зміст. Поденний і підсумований облік робочого часу. Облікові періоди.
Тривалість роботи напередодні святкових, вихідних і неробочих днів. Робота в нічний час. Обмеження щодо залучення працівників до робіт у нічний час.
Поняття надурочних робіт. Обмеження застосування надурочних робіт і заборона залучення до них окремих категорій працівників. Порядок одержання дозволу для проведення надурочних робіт. Розмежування надурочних робіт і ненормованого робочого дня. Правове регулювання чергування на підприємствах та установах.
Тема 10. Час відпочинку
Поняття часу відпочинку і його види. Перерви протягом робочого дня. Щоденний відпочинок. Щотижневий відпочинок. Особливості встановлення вихідних днів на безперервно діючих підприємствах, в організаціях, що займаються обслуговуванням населення. Заборона роботи у вихідні дні. Винятковий порядок застосування такої роботи. Святкові і неробочі дні.
Поняття відпустки, її значення. Види відпусток. Закон України “Про відпустки” від 15 листопада 1996 року. Щорічна основна трудова відпустка, порядок її надання. Додаткові відпустки, підстави їх надання і тривалість. Соціальні відпустки, підстави їх надання і тривалість. Відпустки у зв’язку з навчанням. Творчі відпустки. Відпустки без збереження заробітної плати. Обов’язкові для власника або уповноваженого ним органу випадки надання відпусток працівникам на їх вимогу.
Порядок надання відпусток. Графік відпусток. Випадки перенесення відпусток. Обчислення стажу роботи, що дає право на відпустку. Категорія працюючих, яким перша відпустка може бути надана до закінчення мінімального необхідного строку роботи. Недопустимість заміни відпустки грошовою компенсацією.