Тема 9. СТРУКТУРНА ПЕРЕБУДОВА НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ
Структура національної економіки, фактори структурних зрушень в економіці. Методи впливу держави на структурні зрушення в економіці.
Напрямки вдосконалення регіональної структури економіки.
Форми державного регулювання економічного й соціального розвитку регіонів. Державні регіональні програми. Бюджетні субсидії, субвенції, дотації. Нормативи відрахувань державних податків до місцевих бюджетів. Регіональні замовлення на поставки продукції для задоволення державних потреб. Централізовані капітальні вкладення в розвиток економіки окремих регіонів. Мета, завдання та зміст планів і програм економічного й соціального розвитку регіонів.
Механізм створення та функціонування вільних економічних зон.
Завдання державного регулювання промислового виробництва. Пряме регулювання промислового виробництва. Методика прогнозування потреб держави у продукції промисловості. Державні контракти на поставки промислової продукції для державних потреб. Обґрунтування планів промислового виробництва. Державне підприємництво у сфері промисловості. Державний контроль за розміщенням промислових підприємств. Стандартизація та сертифікація промислової продукції. Методи впливу держави на недержавний сектор промислового виробництва.
Завдання державного регулювання розвитку агропромислового комплексу. Регулювання земельних відносин. Форми й методи регулювання агропромислового виробництва. Методи прогнозування державних потреб у продукції АПК. Баланс державних ресурсів сільськогосподарської продукції. Державні контракти та державне замовлення як засоби задоволення державних потреб у продукції АПК. Методи підтримки підприємництва в агропромисловому комплексі.
Сутність, завдання та форми державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Завдання та функції державних органів щодо регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Реєстрація суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності. Тарифне й нетарифне регулювання, квотування, ліцензування експорту та імпорту. Митне регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Декларування тарифів і майна, яке переміщується через кордон. Страхування зовнішньоекономічної діяльності. Державне регулювання експортно-імпортних операцій. Координація діяльності у сфері міждержавних зв’язків. Державне регулювання валютних операцій та кредитно-розрахункових відносин. Платіжний і торговельний баланси України.
Рекомендована література:[1, с. 97 -109], [2, с. 135 - 141], [3, с. 137 - 175].