Роль юридичної служби у виконанні рішень, ухвал, постанов суду
Підприємство здійснює контроль щодо реалізації вимог виконавчих документів. Про надходження грошових сум за претензіями, визнаними відповідачами за рішеннями суду, а також про перерахування підприємством сум у випадках визнання претензій та грошових стягнень за рішеннями суду бухгалтерія (фінансовий відділ) повідомляє юридичну службу в строк, визначений на підприємстві, про що вносяться відповідні відмітки в журнали обліку претензій та позовних заяв.
На практиці виконання судових вирішень є найболючішою проблемою для системи українського судочинства.
Належне виконання рішення господарського суду, окрім законослухняної поведінки боржника і стягувача, залежить і від діяльності органів Державної виконавчої служби, тому ст. 121-2 ГПК передбачає оскарження дій чи бездіяльності цих органів. Скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником чи прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена. Скарги на дії органів Державної виконавчої служби розглядаються господарським судом, про час і місце засідання якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень. Неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги.
За результатами розгляду скарги виноситься ухвала, яка надсилається стягувачеві, боржникові та органу виконання судових рішень. Ухвала може бути оскаржена.
Юридична служба на стадії виконання судових рішень відіграє неабияку роль. Насамперед вона має здійснювати контроль за добровільним виконанням судових рішень. По-друге, юридична служба повинна тісно співпрацювати з виконавчою службою: подати документи на відкриття виконавчого провадження, контролювати терміни виконання судових рішень, вчинення виконавчих дій та інше.
В разі порушення виконавчими службами повноважень щодо виконання судових рішень та інших порушень законодавства, юридична служба має оскаржувати дії виконавців у суді. Оскаржується також і бездіяльність державних виконавців. Підготовка проектів скарг на дії чи бездіяльність державних виконавців та представництво інтересів підприємства-стягувача чи боржника також входить в обов’язки юридичних служб.