Електроди класифікують за типом електродної реакції, що протікає на їх поверхні. Насамперед розрізняють електроди першого та другого роду.
Електроди першого роду – це металеві чи неметалеві пластинки, занурені у розчин однойменних іонів. На їх поверхні здійснюється оборотний процес Ме → Меn + + ne-, тобто такі електроди є оборотні до катіона. До електродів першого роду відносяться і газові електроди – це металевий провідник, який є в контакті з газом і розчином, що містить відповідні іони. Металевий провідник адсорбує на своїй поверхні газ, який бере участь в електродній реакції. Найкраще функції металевого провідника виконує платина, яка найчастіше застосовується в газових електродах. Для збільшення поверхні електрода її покривають губчастим шаром – так званою платиновою черню.
Електрод другого роду – це метал, покритий шаром важкорозчинної солі цього ж металу і занурений у розчин легкорозчинного електроліту, що містить ті ж аніони, як і важкорозчинна сполука. Схематично цей електрод можна зобразити: Ме, МеА/Аn -. Метал пластини взаємодіє з аніоном легкорозчинної солі з утворенням важкорозчинної солі Ме + Аn - = МеА + ne-, в результаті чого на електроді виникає потенціал і змінюється товщина шару важкорозчинної солі. Електроди другого роду оборотні відносно аніона і їх потенціал залежить від концентрації аніонів легкорозчинної солі.
Окрему групу складають окисно-відновні електроди та іон селективні (мембранні) електроди.
Таблиця 1.11
Класифікація електродів
Електрод
Тип електрода
Схематичне зображення електрода
Електроди першого роду (оборотні відносно катіона)
Метал – іон металу
Інертний електрод, адсорбований на його поверхні газ, іон (газові електроди)
Амальгамові електроди, наприклад, кадмієвий амальгамовий електрод (кадмієво-ртутна амальгама – іон кадмію)
Cu | Cu2+
(Pt) | H2 | H+
Cd + Hg | Cd2+
Електроди другого роду (оборотні відносно аніона)
Метал, покритий важкорозчинною сполукою (сіллю, оксидом, гідрооксидом цього металу), занурений в електроліт, що містить той же аніон, що й важкорозчинна сполука
Me, MeA | An-
Окисно-відновні електроди
Інертний електрод, занурений у розчин, в якому співіснують речовини (іони) різного ступеня окиснення