КОРОЗІЯ МЕТАЛІВ. ВИДИ КОРОЗІЇ. МЕТОДИ ЗАХИСТУ ВІД КОРОЗІЇ ОБЛАДНАННЯ, ЩО ВИКОРИСТОВУЄТЬСЯ В ХАРЧОВІЙ І ПЕРЕРОБНІЙ ПРОМИСЛОВОСТІ
Багато хімічних сполук за звичайних умов стійкіші, ніж метали. Саме тому в рудах більшість металів міститься не в чистому вигляді, а у вигляді хімічних сполук. Доводиться застосовувати складні і дуже енергоємні процеси, щоб вилучити метали з хімічних сполук, у складі яких вони містяться у рудах. Більшість результатів цієї праці зводить нанівець найлютіший ворог металів – корозія.
Під дією повітря, дощу, снігу, ґрунтової вологи металеві матеріали поступово руйнуються і знову переходять у стан хімічних сполук, подібних до тих, у складі яких вони містилися у рудах. Причини цього руйнування полягають в хімічній взаємодії: метали вступають в окислювально-відновлювальні реакції з речовинами, які знаходяться в навколишньому середовищі, й окислюються.
Корозія – від латинського “corrodere” – роз’їдати.
Корозія –процес руйнування металів і сплавів під впливом різних факторів зовнішнього середовища.
Простіше за все протікає корозія при зіткненні металів з газами. На поверхні металу утворюються відповідні з'єднання: оксиди, сірчисті з'єднання, основні солі вугільної кислоти, які нерідко покривають поверхню щільним шаром, що захищає метал від подальшої дії тих же газів.
Інакше йде справа при зіткненні металу з рідким середовищем - водою і розчиненими в ній речовинами. З'єднання, що утворюються при цьому, можуть розчинятися, завдяки чому корозія розповсюджується далі углиб металу. Крім того, вода, що містить розчинені речовини, є провідником електричного струму, унаслідок чого постійно виникають електрохімічні процеси, які є одним з головних чинників, спричиняючих і прискорюючих корозію.
ВИДИ КОРОЗІЇ
Корозійне руйнування може охоплювати всю поверхню металу – така корозія називається суцільною (загальною), або окремі ділянки – місцева (локальна) корозія.
Залежно від механізму процесу корозія металів буває хімічна, електрохімічна та біохімічна.