Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Класифікація видів (ролей) лідерів

На становлення, характер та направленість лідерства безпосередньо впливають внутрішні прагнення людини до зайняття нею керівних позицій.

Таблиця 22.

Якості, що найчастіше зустрічаються у лідерів (9. с. 330)

Групи якостей Характеристики якостей
Фізіологічні якості Приємна зовнішність (обличчя, ріст, фігура, вага), голос, гарне здоров'я, висока працездатність, енергійність, статність
Психологічні якості Тип особистості: екстраверт, інтроверт. Темперамент: флегматик, сангвінік, холерик. Владність, амбіційність, агресивність, зверхність, врівноваженість, незалежність, сміливість, творчість, самоствердження, впертість, мужність
Інтелектуальні якості високий рівень інтелекту: розум, логіка, пам’ять, інтуїтивність, енциклопедичні пізнання, широта кругозору, проникливість, оригінальність, швидкість мислення, розсудливість, концептуальність, почуття гумору
Особисті якості Ділові якості: організованість, дисциплінованість, надійність, дипломатичність, господарність, гнучкість, обов'язковість, ініціативність, самостійність, відповідальність, ризикованість. Особистісні якості: доброзичливість, тактовність, співчутливість, чесність, порядність, переконливість, уважність, комунікабельність, пильність

 

Механізм виникнення лідерства пояснюють різні психологічні теорії:

1. Психоаналітичне пояснення лідерства. За цією теорією, суб’єктивне прийняття лідерства закладається ще в дитинстві, коли дитина потребує авторитету та заступництва батьків. Пізніше авторитет керівника організації заміняє авторитет батька (матері).

2. Інструментальна мотивація лідерства не зволиться до прагнення володіти лише матеріальними благами та славою, а може мати і духовно-моральний зміст. Більшість лідерів, особливо неформальних, в своїх діях керуються високими цілями, мотивами моральної відповідальності за доручену справу, надання допомоги колегам по роботи, налагодження дружніх відносин в колективі тощо.

3. Ігрова мотивація пояснює сприйняття людиною процесів керівництва, в тому числі неформального лідерства - як цікаву, захоплюючу гру. В цьому випадку головним мотивом лідерства виступає сам зміст управлінської діяльності, пов’язаний зі спілкуванням та прийняттям інколи більш складних і, порівняно, більш важливих рішень, чим при грі в шахи.

Розмаїття сторін, аспектів лідерства визначає різноманітність його типології. Найпростішою і найпоширенішою класифікацією лідерства в організації є виокремлення йоготрьох типів (інколи їх називають ролями лідера):

1. Ділове лідерство характерне для груп, що утворені для вирішення виробничих цілей і найсильніше впливає на ефективність управління. Лідеру такої групи притаманні висока компетентність, вміння найефективніше вирішувати організаційні задачі, діловий авторитет, досвід тощо.

2. Емоційне лідерство виникає в соціально-психологічних групах на основі людських симпатій, міжособистісного спілкування, коли емоційний лідер викликає у групи довіру, випромінює теплоту, впевненість,знімає психологічну напругу, створює атмосферу психологічного комфорту.

3. Ситуативне лідерство є нестійким, тимчасове, що залежить від ситуації. За своєю природою може бути як діловим, так і емоційним. Ситуативний лідер може повести за собою групу лише в певній ситуації (у випадку пожежі або іншої катастрофи).

Існують також інші класифікації лідерства залежно від типів лідера. Зокрема, Л.І. Уманський виокремлює шість типів (ролей) лідера:

1) лідер - організатор ( виконує функцію інтеграції в групі);

2) лідер - ініціатор (головує при вирішенні нових проблем, висуває ідеї);

3) лідер - генератор емоційного настрою (домінує при формуваннінастроюгрупи);

4) лідер - ерудит (відзначається широкими знаннями);

5) лідер - еталон (є центром емоційного тяжіння, відповідає ролі "зірки", є зразком, еталоном);

6) лідер - майстер (фахівець у певному питанні).

Крім названих, в управлінні персоналом користуються також класифікацією лідерів залежно від сприйняття їх групою. Згідно такого поділу існують такі типи лідерів:

1. "Один з нас": не виокремлюється з членів групи; сприймається як перший серед рівних у певній сфері, він найбільш щасливий чи випадково опинився на керівній посаді.

2. "Найкращий з нас": зразок для наслідування - вирізняється з групи за багатьма параметрами (діловими, комунікативними, моральними тощо).

3. "Хороша людина": реальне втілення особистих якостей: порядності, доброзичливості, уваги до інших, готовності прийти на допомогу тощо.

4. "Слуга": виражає інтереси своїх прихильників і всієї групи, орієнтується на її думку.

Серед фахівців до цього часу незавершеною є дискусія про те, чи є формування лідерства керованим, чи це стихійний процес. Іншими словами, лідерами стають чи народжуються ?

 


Читайте також:

  1. H.2 ВИСЯЧІ ЗАБИВНІ ПАЛІ ВСІХ ВИДІВ І ПАЛІ-ОБОЛОНКИ, ЩО ЗАНУРЮЮТЬ БЕЗ ВИЙМАННЯ ҐРУНТУ
  2. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  3. V. Класифікація і внесення поправок
  4. V. Класифікація рахунків
  5. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
  6. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  7. Аналіз витрат від різних видів діяльності
  8. Аналіз собівартості окремих видів продукції.
  9. Аналіз фінансових результатів від звичайних видів діяльності
  10. Аналіз фінансових результатів від інших видів діяльності
  11. Аналіз формування доходів підприємства від різних видів діяльності
  12. Аналітичні процедури внутрішнього аудиту та їх класифікація.




Переглядів: 706

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Основні відмінності між менеджером та лідером | Управління лідерством в організації

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.