МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Модуль 3.3 ЦіноутворенняТема 3.3.1 Ціни на продукцію (роботи, послуги)
План
1 Поняття ціни продукції (послуги), функції цін 2 Види цін на продукцію (послуги) 3 Методи ціноутворення на продукцію (послуги)
1 Поняття ціни продукції (послуги), функції цін
Ціна – цегрошовий вираз вартості, кількості грошей, що сплачується або одержується за одиницю товару або послуги. Одночасно ціна відображає споживчі властивості (корисність) товару, купівельну спроможність грошової одиниці, ступінь рідкісності товару, силу конкуренції, державного контролю, економічну поведінку ринкових суб’єктів. Ціна складається з окремих елементів. Основними з них є собівартість і прибуток. Крім того, до складу ціни можуть входити: акцизний збір, ПДВ, націнки постачальницько-збутових організацій, торгівельні надбавки або знижки. Функції цін: 1) обліково-аналітичназабезпечує облік результатів господарювання та їх прогнозування; 2) розподільча – впливає на розподіл ресурсів, доходів та фінансів в суспільстві; 3) стимулююча – сприяє раціональному використанню обмежених ресурсів, науково-технічному прогресу, оновленню асортименту; 4) регулююча – здійснюється збалансування між окремими виробництвами, попитом і пропозицією).
2 Види цін на продукцію (послуги)
Класифікація цін: 1) За ознакою рівня встановлення та регулювання: - централізовано-фіксовані – встановлює держава на ресурси, що впливають на загальний рівень і динаміку цін; на товари і послуги, які мають вирішальне соціальне значення, а також для підприємств-монополістів; - договірні ціни – формуються на засаді домовленості між виробником (продавцем) і споживачем (покупцем) і стосуються конкретної партії товарів; - вільні ціни – це ціни, що їх визначає підприємство самостійно. 2) Залежно від особливостей купівлі-продажу і сфери економіки існують: - світові ціни – це грошовий вираз міжнародної вартості товарів, що продаються на світовому ринку; - оптові (відпускні) – встановлюються виходячи з витрат на виробництво (собівартості), прибутку підприємств, величини ПДВ, суми акцизів для підакцизних товарів; - закупівельні ціни – застосовуються постачально-збутовими, заготівельними організаціями, посередницькими фірмами, які здійснюють торговельну діяльність відповідно до свого статуту; - роздрібні ціни – визначаються торгівельними підприємствами, підприємствами громадського харчування та іншими особами, які здіснюють продаж товарів (послуг) населенню; - тарифи – вантажного та пасажирського транспорту, тарифи на платні послуги.
3 Методи ціноутворення на продукцію (послуги)
За ринкових умов господарювання можуть використовуватися різноманітні методи ціноутворення: 1) Розрахунок ціни за методом «витрати плюс прибуток» Прибуток розраховується за формулою, П , грн.:
де Сзаг – загальна (повна)собівартість, грн.; Р – рентабельність (норма прибутку у відсотках).
Ціна виробу (ціна виробника) розраховується за формулою, Цвир., грн.:
Цвир = Сзаг + П
Податок на додану вартість визначається, ПДВ, грн.:
ПДВ =
де Нпдв – норматив (ставка) податку на додану вартість у відсотках, встановлюється Податковим кодексом України. Ціна реалізації розраховується за формулою, Цреал, грн.
Цреал = Цвир + ПДВ
Визначення розміру податку на прибуток, Подприб, грн.:
де Нпод.приб. – норматив (ставка) податку на прибуток у відсотках, встановлюється Податковим кодексом України.
Дохід(виручка) від реалізації продукції розраховується за формулою, Вреал, грн.:
Вреал = Цреал * N
де N – запланований обсяг реалізації, натур. одиниць. Прибуток на весь обсяг виробництва та реалізації, Пбаланс.річн., грн., розраховується за формулою:
Пбаланс.річн. = П * N
Податок на прибуток на весь обсяг виробництва та реалізації, Подприб.річн., грн., розраховується за формулою:
Подприб.річн. = Подприб * N 2) метод ціноутворення «за рівнем поточних цін» («за рівнем конкуренції») – ціни встановлюють як у конкурентів або трохи нижче за них; 3) метод ціноутворення «за рівнем попиту» – встановлення ціни за допомогою пробного продажу товару в різних сегментах ринку враховуючи умови продажу, кон’юктуру ринку, супутні послуги; 4) застосування методу встановлення зональних цін – фірма відокремлює кілька зон, у межах яких встановлюються єдині ціни залежно від рівня транспортних витрат та ін. Вибір методу ціноутворення і відповідного рівня ціни є початком розробки цінової стратегії і тактики підприємства. Надалі ціни постійно коригуються та уточнюються.
Контрольні питання
1 Поняття ціна продукції (робіт, послуг). 2 Функції цін. 3 Класифікація цін. 4 Методика розрахунку ціни за методом «витрати плюс прибуток».
Блок 4 Ефективність діяльності підприємства
Модуль 4.1 Економічна ефективність
Тема 4.1.1. Зміст і форми фінансової діяльності підприємства План
Читайте також:
|
||||||||
|