Автоматична наплавлення деталей під флюсом. Автоматичної наплавленням називають зварювальний процес, при якому подача електродного дроту, переміщення зварювальної дуги вздовж шва, подача захищають і легуючих матеріалів в зону дуги механізовані. Основними перевагами автоматичного наплавлення в порівнянні з ручним зварюванням є: надійність отримання високої якості, стабільність технологічного процесу, підвищення продуктивності праці, невисока кваліфікаційна вимогливість до фахівців і робочим.
Для кожного способу наплавки застосовуються певні режими зварювання, марки дроту та інші наплавні матеріали.
Процес зварювання під флюсом був розробив академіком Є. О. Патоном в роки Великої Вітчизняної війни стосовно зварюванні броньовий стали танків. Потім його учні в Інституті електрозварювання АН УРСР імені Є. О. Патона розробили процес наплавлення під флюсом електродним дротом різних деталей машин.
Процес наплавлення відбувається при горінні дуги між електродним дротом і деталлю під шаром сипучого флюсу, що покриває зону дуги і розплавленого металу. У процесі наплавлення дуга розплавляє найближчі частинки флюсу і горить усередині порожнини з еластичної оболонки з розплавленого флюсу, яка захищає зону дуги і розплавленого металу від попадання повітря і пропускає гази, що виділяються.
При автоматичній наплавленні під флюсом електрична дуга горить між деталлю і електродним дротом. До дузі безперервно подається електродний дріт і флюс. Дріт оплавляється і безперервно стікає в рідку ванну розплавленого металу, над яким знаходиться шар розплавленого флюсу у вигляді еластичної оболонки, надійно ізолюючої плавильний простір від навколишнього повітря, забезпечуючи отримання наплавленого металу без пор. Через розплавлений флюс відбувається легування наплавленого металу. При збільшенні тиску всередині флюсового міхура оболонка не заважає утворюється газам прориватися назовні.