Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контрольні питання

Приймання скляної тари від населення

Таблиця 9

Таблиця 8

Придбання товару за готівковий розрахунок у населення, інших

суб'єктів - неплатників ПДВ

№ рядка Зміст бухгалтерського запису Бухгалтерський запис
Дебет Кредит
1. Видано з каси підприємства кошти на закупівлю товару
2. Закуплений товар оприбуткований відповідно до закупівельного акту та прибуткової накладної 282.2
3. Зроблено торгову націнку на вартість придбаного товару 282.2 285.2
4. Оплачено товар продавцеві підзвітною особою
5. Повернено підзвітною особою до каси підприємства суму невикористаних грошей

Підприємства роздрібної торгівлі мають право скуповувати у населення скляну тару з-під харчових продуктів. Облік цих операцій відображено у табл. 9.

№ рядка Зміст бухгалтерського запису Бухгалтерський запис
Дебет Кредит
1. Видача готівки під звіт
2. Приймання склотари підзвітною особою 284.2
3. Проведення від підзвітної особи не витраченої готівки
4. Тара здана магазином до централізованого приймального пункту 791.1 284.2
5. Оприбуткування оплати за здану тару
6. Грошові надходження визнано доходом 791.1

 

У випадку виникнення розбіжностей під час приймання товарів і тари на підставі акту постачальнику може бути пред’явлена претензія. В обліку це відображається:

Дебет “374” Розрахунки за претензіями”

Кредит “631”Розрахунки з вітчизняними постачальниками.

Сума претензії може бути врегульована за допомогою надходження цінностей силами постачальника; постачальник може розрахуватися за нестачу коштами.

Господарський суд може задовольнити претензію як на користь постачальника, так і на користь покупця.

Якщо перевізником товару є транспортно-експедиційна організація, встановлена нестача товарно-матеріальних цінностей під час їх приймання може бути визнана з вини перевізника; якщо транспортна організація не визнає вини у нестачі і за умови, що товар застрахований, суму виявленої нестачі може компенсувати покупцю страхова компанія.

Відображення в обліку операцій із внутрішнього переміщення товарно-матеріальних цінностей було показано раніше. Крім того, роздрібна ланка показує в обліку нарахування торгової націнки.

1. У чому полягають основні завдання бухгалтерського обліку товарів, тари і товарообороту на підприємствах роздрібної торгівлі споживчої кооперації?

2. Визначення та структура роздрібного товарообороту.

3. Механізм формування облікових цін на товарні запаси у роздрібній торгівлі.

4. Особливості документування надходження товарів від постачальників на підприємства роздрібної торгівлі споживчої кооперації.

5. Охарактеризувати порядок приймання та оприбуткування товарів із виявленням розбіжностей їх фактичної наявності та відомостями супровідних документів.

6. Фінансовий облік придбання та оприбуткування товарів від постачальників.

Рекомендована література: [ 1, 2, 3, 9-21, 31-34, 55, 56]

 

Тема 2: Документальне забезпечення і облік продажу товарів на підприємствах роздрібної торгівлі

 

Продаж товарів підприємствами роздрібної торгівлі за готівку та напрямки здавання торгової виручки. Особливості документального оформлення здавання торгової виручки за реалізовані товари. Фінансовий облік продажу товарів за готівку. Порядок та документальне оформлення продажу товарів роздрібними підприємствами на умовах розстрочки платежу згідно з “Правилами торгівлі у розстрочку”. Відображення в обліку операцій з продажу товарів фізичним та юридичним особам у розстрочку. Порядок та документальне оформлення продажу товарів на умовах договору комісії. Особливості документування та зберігання товарів і відображення розрахунків із комітентами. Бухгалтерський облік руху товарів, прийнятих на комісію, та розрахунків із комітентами.

ПЛАН

1. Документальне оформлення операцій з продажу товарів за готівку.

2. Фінансовий облік продажу товарів у роздріб за готівку.

3. Порядок продажу товарів у розстрочку та облік цих операцій.

4. Продаж товарів на комісійних засадах.

Товари і тара вибувають з роздрібного торгового підприємства внаслідок їх реалізації покупцям, внутрішнього переміщення, передачі підприємствам громадського харчування, заготівель, виробничим підприємствам, а також під час уцінки, псування, нестачі при інвентаризаціях товарів і тари.

Під час реалізації товарів населенню, в порядку дрібного гурту за готівку або в безготівковому порядку первинні документи складають залежно від джерел здавання виручки та напрямків вибуття товарів, вартість яких включається до товарообороту.

Основною формою реалізації товарів населенню є їх продаж за готівку. Згідно з Законом України фіксування отриманої готівки підприємствами роздрібної торгівлі повинно проводитися із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (ЕККА). Крім того, згідно переліку, який затверджений КМУ, окремі суб’єкти господарювання за умови торгівлі визначеними у переліку товарами, можуть ЕККА не застосовувати (залежно від розміру суми виручки за попередній рік). Це твердження також стосується підприємств споживчої кооперації у сільській місцевості.

У цьому випадку отримання готівки буде супроводжуватися виписуванням розрахункових квитанцій (РК) із подальшим занесенням сум продажу у книгу обліку розрахункових операцій (КОРО).

Готівка, яка отримана роздрібним торговим підприємством протягом робочого дня фіксується в РРО та може бути здана у касу підприємства, банку, інкасатору, представникам органів ДСО для подальшого зарахування на поточний рахунок в банку.

Так, здавання виручки в центральну касу споживчого товариства супроводжують виписуванням прибуткового касового ордера, який складається безпосередньо з ордера та квитанції до нього. В ордері вказується сума виручки, прізвище матеріально-відповідальної особи, підстава виписування прибуткового касового ордера. У квитанції ця інформація повторюється. Касовий ордер підписує головний бухгалтер, касир і проставляється печатка підприємства.

З метою підтвердження зданої виручки матеріально-відповідальній особі видається відривна частина - квитанція до прибуткового касового ордера.

Матеріально-відповідальні особи можуть здавати виручку в денні та вечірні каси банків, які обслуговують роздрібні торгові підприємства. Для цього матеріально-відповідальна особа оформляє оголошення на внесок готівкою, яке складається з трьох частин: заяви, меморіального ордера, квитанції. У всіх частинах проставляють однакові номери, дати, суми виручки, номер поточного рахунка, підпис матеріально-відповідальної особи. Квитанція до оголошення на внесок готівкою видається працівникам банку матеріально-відповідальній особі для підтвердження здавання виручки.

У випадках розташування торгових підприємств у віддалених від центральної каси кооперативного підприємства районах, дозволяється здавання торгової виручки через відділення зв'язку для подальшого переказу суми виручки на поточний рахунок у банку. З цією метою матеріально-відповідальна особа заповнює поштовий переказ, після чого отримує квитанцію разом з чеком ЕККА. У квитанції вказується сума збору за переказ (за надану послугу), яка також буде включатися у роздрібний товарооборот.

В сучасних умовах багато торговельних підприємств укладають угоди з банками на інкасацію торгової виручки.

Згідно угоди за торговими підприємствами закріплюються працівники банку ─ інкасатори та їм видаються інкасаторські сумки.

Перед інкасацією виручки матеріально-відповідальна особа повинна оформити супровідну відомість (перший примірник), накладну(другий примірник), копію супровідної відомості (третій примірник) та вкласти в інкасаторську сумку пораховану торгову виручку. Перший та другий примірники вкладаються в інкасаторську сумку разом із виручкою; третій примірник з підписом інкасатора та штампом банку залишається на торговому підприємстві і служить підставою для списання вартості проданих товарів.

Як зазначалося раніше, інкасацію торгової виручки можуть здійснювати також працівники органів державної служби охорони.

Підприємства споживчої кооперації можуть здійснювати продаж товарів за готівку в тому числі через мережу фірмових магазинів (табл. 10, 11)

Таблиця 10

Продаж товарів у роздріб (у тому числі зі знижкою)

№ рядка Зміст бухгалтерського запису Бухгалтерський запис
Дебет Кредит
  А Б В
Продано товар за повною вартістю – 1500 грн. 702.2
Продано товар з 10-відсотковою знижкою: 1500 грн. – 150 грн. = 1350 грн. 702.2
Нараховані податкові зобов’язання з ПДВ 702.2
Відображено торгову знижку 285.2 282.2
Списано торгову націнку, що відноситься до проданих товарів   285.2   282.2
Списано собівартість реалізованих товарів 902.2 282.2

 

Таблиця 11

Продаж товарів власного виробництва в роздріб через фірмовий магазин

№ рядка Зміст бухгалтерського запису Бухгалтерський запис
Дебет Кредит
Передано готову продукцію у фірмовий магазин (за собівартістю)    
Оприбутковано готову продукцію в магазині як товар   282.2  
Нараховано торгову націнку 282.2 285.2
Продано товар і відображено дохід від продажу 702.2
Нараховано податкові зобов’язання з ПДВ 702.2
Списано торгову націнку, що припадає на реалізовані товари   285.2   282.2
Списано собівартість проданих товарів 902.2 282.2
Визначено фінансовий результат 702.2 791.1
    791.1 902.2  
791.1  
             

 

У випадку здавання готівки у денну касу банку:

Дт 311 “Поточийі рахунок в банку в національній валюті”.

Кт 702.2 “Доходи від реалізації товарів в роздрібній торгівлі”.

Якщо готівка буде здана матеріально-відповідальною особою у вечірню касу банку, інкасатору чи органам ДСО:

Дт 333 “Грошові кошти в дорозі в національній валюті”.

Кт 702.2 “Доходи від реалізації товарів в роздрібній торгівлі”.

Подальше зарахування торгової виручки на поточний рахунок у банку в національній валюті відображається:

Дт 311 “Поточні рахунки в банку в національній валюті”.

Кт 333 “Грошові кошти в дорозі в національній валюті”.

Під час відображення оприбуткування готівки слід пам'ятати, що вона повинна бути спочатку оприбуткована у касі.

В склад роздрібного товарообороту включається також продаж товарів установам і організаціям для колективного споживання. Такий продаж називається дрібногуртовим. Реалізація товарів у порядку дрібного гурту здійснюється в межах встановлених лімітів, а розрахунок здійснюється переважно у безготівковій формі.

На підставі рахунку-фактури чи накладної на відпуск товарів дрібногуртовому покупцю буде зроблено запис:

Дт 361 “Розрахунки з вітчизняними покупцями”.

Кт 702.2 “Доходи від реалізації товарів в роздрібній торгівлі”.

Нараховано податкові зобов’язання з ПДВ:

Дт 702.2 “Доходи від реалізації товарів в роздрібній торгівлі”.

Кт 641 “Розрахунки за податками”.

Списано собівартість реалізованих товарів у зв’язку з цим продажем:

Дт 902.2 “Собівартість реалізованих товарів підприємств роздрібної торгівлі”.

Кт 282.2 “Товари в роздрібній торгівлі”.

 

Продаж товарів у розстрочку регламентується “Правилами торгівлі у розстрочку”. Правління кооперативних організацій та дирекції ГВП визначають та затверджують перелік товарів і перелік магазинів, відділів чи секцій, яким дозволено здійснювати торгівлю у формі продажу товарів у розстрочку.

Продаж товарів у розстрочку здійснюється на підставі договору купівлі-продажу у розстрочку (додаток 2 до Правил). Договір укладається за умови пред'явлення покупцем паспорта і довідки для придбання товарів у розстрочку (додаток 3), що видається за місцем роботи (навчання), а непрацюючим пенсіонерам ─ органом, що призначив пенсію. Довідка видається особам, які працюють (навчаються на підприємстві не менше 3 місяців і постійно отримують зарплату (стипендію).

Під час продажу товарів у розстрочку з покупців справляються відсотки, розмір яких встановлює роздрібне торгове підприємство, але не вище діючих на момент продажу товарів річних ставок за фінансові кредити банку, що обслуговує суб'єкта господарювання.

Передача товару покупцеві здійснюється за умови внесення першого внеску у розмірі не менше 25% його вартості, а товарів за ціною понад 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - не менше 50%.

Договором має передбачатися строк сплати решти вартості у межах від 6 до 12 місяців, а товарів, вартість яких перевищує 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - від 6 до 24 місяців. (Для транспортних засобів встановлюють особливі умови).

Право власності на товари, передані згідно з договором у розпорядження покупця переходить до нього після кінцевого розрахунку.

Погашення відтермінованого платежу, наданого покупцям суб'єктом господарювання під час продажу товарів у розстрочку, здійснюється шляхом внесення грошей готівкою до каси роздрібного торгового підприємства, шляхом безготівкового перерахунку через банківські установи, шляхом утримань із зарплати.

За несвоєчасне внесення чергових платежів за придбані товари, на користь роздрібного торгового підприємства стягується пеня у розмірі, який обумовлений договором. Якщо покупцем допущено прострочення сплати трьох чергових платежів, вся сума заборгованості, а також обумовлена договором пеня, можуть бути стягнені у примусовому порядку незалежно від настання строку чергових платежів шляхом отримання виконавчого напису нотаріуса або за рішенням суду.

Отже, підставою для відображення в бухгалтерському обліку операцій з продажу товарів у розстрочку є такі документи:

1. Довідка з місця роботи (навчання) про розмір зарплати (стипендії);

2. Договір купівлі-продажу товарів у розстрочку;

3. Опис договорів купівлі-продажу товарів у розстрочку, які прийняті від покупців для юридичного підтвердження фактів купівлі-продажу та здійснення контролю за їх дотриманням.

Ці документи матеріально-відповідальна особа разом із товарно-грошовим звітом передає в бухгалтерію роздрібного торгового підприємства. Після цього договір і довідка вилучаються і зберігаються в окремій папці з метою контролю за вчасністю розрахунків та за дотриманням умов договору.

Покажемо відображення операції в обліку за умови, якщо підприємство-продавець відображає дохід у бухгалтерському обліку в момент передачі цього товару покупцеві (табл. 12).

Приклад. Згідно договором купівлі-продажу підприємство продає товар фізичній особі, продажна вартість якого 1800 грн. терміном на 6 місяців. Відсоткова ставка - 55% річних, місячна - 4,58%. Перший внесок у розмірі 25% від вартості товару -450 грн. Щомісячна сума погашення кредиту складає 225 грн.

 

 


Читайте також:

  1. IV. Питання самоконтролю.
  2. V. Питання для самоконтолю
  3. V. Питання туристично-спортивної діяльності
  4. VI . Екзаменаційні питання з історії української культури
  5. А.1 Стан , та проблемні питання застосування симетричної та асиметричної криптографії.
  6. Актуальні питання управління земельними ресурсами та їх охорони
  7. Аналогія права - вирішення справи або окремого юридичного питання на основі принципів права, загальних засад і значення законодавства.
  8. Бесіда за запитаннями.
  9. В лекції висвітлюються питання використання мережних структур, їх недоліки та переваги.
  10. Виділення в природних комплексах незвичайних, унікальних ділянок і явищ і питання їх збереження.
  11. Висновок з 1 питання
  12. Відповідаючи на питання, будьте впевнені в своїй перемозі і все у вас вийде.




Переглядів: 783

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Придбання товарів і тари на умовах попередньої оплати | Відображення господарських операцій з продажу товарів у розстрочку

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.