Предмет - те, що вивчає дана наука. Він є критерієм, який визначає характер науки. Характерною рисою економічного контролю є постійне його функціонування в кожній виробничій і господарській ланці, в масштабах всієї економіки. Економічний контроль покликаний до життя суспільним виробництвом, об’єктивно існує в усіх економічних формаціях незалежно від волі і свідомості людей.
Економічний контроль як галузь знань вивчає економічні явища і процеси, які виникають у суспільному виробництві з точки зору їх достовірності, законності, ефективності.
Економічному контролю підлягають:
1) фактична наявність, збереження та рух майна в кожній окремій ланці та в масштабах всієї економічної діяльності;
2) господарські процеси по виробництву суспільного продукту;
3) виробничі та організаційно-технологічні відносини, що виникають під час споживання та відтворення майна, створення суспільного продукту.
Таким чином предметомекономічного контролю є господарські процеси, фактична наявність та рух майна в процесі розширеного відтворення, а також виробничі відносини, які при цьому виникають. Визначення предмета контролю ускладнюється тим, що чинники, які на нього впливають, перебувають на різних рівнях і визначають його межі (табл. 2.1.).
Як видно з таблиці 2.1., можливе використання різноманітних комбінацій для визначення предмета контролю, встановлення меж якого повинно забезпечувати досягнення поставленої мети.
Таблиця 2.1
Межі, які визначають предмет контролю
Ієрархічні
межі
Стадії розширеного відтворення
Часові
межі
Просторові
межі
Контроль на мікрорівні (контроль підприємств, установ, організацій, окремих осіб)
Виробництво
Попередній контроль
Тематичний контроль
Розподіл
Поточний контроль
Контроль на макрорівні (контроль світового, національного, регіонального, місцевого рівнів)