Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 2. Операції комерційного банку із залучення та запози-чення коштів

Запозичені кошти банку - це позики на грошовому ринку, які залучаються у формі міжбанківських кредитів і кредитів центрального банку (НБУ), операцій з цінними паперами на вторинному фондовому ринку, а також позик на ринку євродоларів. Ці кошти мають суттєве значення для підтримки поточної банківської ліквідності і тому активно використовуються комерційними банками України.

Запозичені банківські ресурси також характеризуються двома юридично-правовими формами реалізації: кредити, отримані від інших банків (в тому числі НБУ), та цінні папери субординованого боргу.

Більша частина ресурсів комерційного банку формується за рахунок залучених та позичених коштів, а не власних. Можливості комерційних банків у залученні коштів регулюються НБУ. Так, згідно з показником платоспроможності банку, нормативне значення якого встановлює НБУ, залученні та позиченні кошти не повинні перевищувати розмір власного капіталу більше ніж у 12 разів.

Таблиця. Характеристика запозичених банківських ресурсів

Види ресурсів Складова характеристика
  Кошти НБУ
  • Коррахунок НБУ в банку,
  • Короткострокові кредити, отримані від НБУ (овердрафт за коррахунком, за операціями РЕПО, через аукціони, ломбардні кредити, стабілізаційний кредит, інші кредити),
  • Довгострокові кредити, отримані від НБУ (через аукціон, за рахунок коштів міжнародних фінансових організацій, стабілізаційний кредит, інші довгострокові кредити).
    Кошти інших банків
  • Кошти до запитання інших банків (кореспондентські рахунки)
  • Строкові депозити інших банків (депозити овернайт, гарантійні депозити, короткострокові та довгострокові депозити),
  • Кредити отримані від інших банків (овердрафт за коррахунками, кредити овернайт, за операціями РЕПО, інші короткострокові та довгострокові кредити, отримані від інших банків, фінансовий лізинг від інших банків).
  Кредиторська заборгованість за операціями з банками
  • Кредиторська заборгованість за операціями з готівкою,
  • Інша кредиторська заборгованість за операціями з банками.
  Цінні папери субординованого боргу Боргові цінні папери, випущені банком, що відносяться до категорії інвестиційних (більше одного року) – банківські облігації, як правило, безстрокові або конверсійні.

Банки залучають вільні грошові кошти юридичних та фізичних осіб шляхом виконання депозитних операцій, з допомогою яких використовують різні види банківських рахунків.

Депозит (вклад) – це грошові кошти в національній та іноземній валюті, передані їхнім власником або іншою особою за його дорученням у готівковій або безготівковій формі на рахунок власника для зберігання на певних умовах. Операції, пов’язанні з залученням грошових коштів на вклади, мають назву депозитних.

Практично усі клієнтські рахунки називають депозитними. Депозитним може бути будь-який відкритий клієнту у банку рахунок, на якому зберігаються його грошові кошти. За формою використання рахунків вони поділяються на: депозити (вклади) до запитання, термінові, або строкові депозити, умовні депозити.

Вклади (депозити) до запитання розміщуються у банку розрахунковому або поточному рахунку клієнта. Вони використовуються для здійснення поточних розрахунків власника рахунку з його партнерами. За вимогою клієнта кошти з поточного рахунку у будь-який часможуть вилучатися шляхом видачі готівки, виконання платіжного доручення, сплати чеків або векселів.

Депозит до запитання – це кошти, що знаходяться на поточних бюджетних рахунках, на кореспондентських рахунках комерційних банків і використовуються власниками залежно від потреби в цих коштах. Умови сплати відсотків за залишками коштів за цими рахунками визначаються у двосторонніх угодах при відкритті цих рахунків. Вони (депозити до запитання) використовуються для здійснення поточних рахунків власника рахунку х його портфелями.

До вкладів до запитання прирівнюються внески з попереднім повідомленням банку про намір зняти гроші з рахунку (за умови, що термін повідомлення не перевищує одного місяця).

Депозитні операції – це операції, що проводить банк, коли залучає кошти клієнтів. Суб’єктами депозитних операцій є комерційні банки, які виступають як позичальники, так і кредитори – власники коштів.

ПАТ АКБ “Львів” створив одні з найвигідніших умов примноження коштів та економії власного часу. Банк пропонує строкові вклади з високою процентною ставкою для розміщення грошових коштів на визначений строк, що дає можливість отримати максимальний дохід від вкладу та планувати свої заощадження. Можна розмістити вклад сьогодні, а вже через тиждень отримати перший прибуток; заощадити відсоток заробітної плати для оплати навчання дитини чи оформити вклад для пенсіонерів на пільгових умовах, одержуючи стабільну “надбавку до пенсії”. А ще, коли будуть надійно забезпечені Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.

Практично усі клієнтські рахунки називають депозитними. Депозитним може бути будь-який відкритий клієнту у банку рахунок на якому зберігаються його грошові кошти.

Для банківської практики Банк Львів характерна така класифікація депозитних вкладів:

  Назва депозиту   Особливості вкладу (депозиту)
“ Європейський ” (вкладний рахунок) Вільний доступ до коштів на рахунку з правом часткового зняття та поповнення.
“”  
“”  
“”  
“”  
“”  
“”  
“”  
“”  
“”  
“”  
“”  

Для відкриття поточних рахунків та поточних бюджетних рахунків суб’єкт господарської діяльності подає до банку такі документи:

- заява на відкриття рахунку;копію свідоцтва про державну реєстрацію в органі державної виконавчої влади;копію належним чином зареєстрованого статуту (положення);

- копію документа, що підтверджує взяття підприємства на податковий облік;

- довідку про реєстрацію в органах Пенсійного фонду України, в якій зазначена установа банку;

- картку із зразками підписів і відбитком печатки.

Особливість депозиту полягає в його двоїстій природі. Для вкладника депозит є потенційними грошима, які він може пустити в обіг. Але в той же час “банківські гроші” приносять доход у вигляді процентів. Тобто, з одного боку це грошові ресурси, а з іншого – це капітал, що приносить прибуток. Перевага депозиту перед готівкою полягає в тому, що депозит приносить дохiд, а недолік - в тому, що депозит приносить дохiд нижчий порівняно з тим, який приносить звичайний капітал. Цей нижчий дохiд – сутність природи банку: платити за депозити дешевше, розміщувати дорожче.

Відповідно депозитна операція – це операція із залучення коштів на вклади та розміщення ощадних (депозитних) сертифікатів.


Читайте також:

  1. IV. Оцінка вигідності залучення короткотермінових кредитів
  2. Авалювання та акцептування векселів банку.
  3. Активи та пасиви банку
  4. Активний бюджетний дефіцитхарактеризу­ється спрямуванням коштів на інвестування еко­номіки, що сприяє зростанню ВВП.
  5. Активні операції банків
  6. Активні операції банків з цінними паперами
  7. Активні операції комерційних банків
  8. Активні операції центральних банків.
  9. Акції та інші цінні папери з нефіксованим прибутком у торговому портфелі банку
  10. Алгебраїчні операції
  11. Алгоритм формування статутного фонду банку
  12. Аналіз активів банку




Переглядів: 496

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Відкриття і ведення депозитних рахунків

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.