Валюта - грошова одиниця, що використовується як засіб розрахунку в торгових операціях. Валютою, зазвичай, є монети та банкноти певної держави, які є фізичним аспектом національної грошової маси.
Валютний курс - вираз ціни грошової одиниці однієї країни в грошових одиницях іншої. Фіксація валютного курсу здійснюється або відповідно до золотого паритету (гарантованим золотим змістом національної грошової одиниці), або за міжнародною угодою.
Конвертованість валют - це здатність валют виконувати функції платежу в будь-якій країні.
Конвертована валюта - законодавчо закріплена оборотність національної грошової одиниці, можливість її обмінювати на іноземні валюти для всіх охочих.
Котирування – офіційно встановлений центральним банком ринковий курс (ціна) національної валюти щодо відповідних іноземних валют на день проведення операцій.
По-іншому кажучи, котирування валют - це встановлення ринкового курсу дня.
Курс купівлі - це курс, за яким банк-резидент купує валюту за національну.
Курс продажу - це курс, за яким банк-резидент продає іноземну валюту за національну.
Ціна продажу і купівлі валюти називається обмінним курсом.
Існують два методи котирування іноземної валюти щодо національної - прямий і непрямий. Більшість країн використовує пряме котирування, коли вартість одиниці іноземної валюти виражають певною кількістю одиниць національної валюти.
Непряме котирування – це величина, обернена до прямого.
Між прямим і непрямим котируванням існує обернено пропорційна залежність.
Процедура котирування, яка складається із визначення та реєстрації курсу шляхом послідовного порівняння попиту і пропозиції валют, називається фіксингом і на основі фіксингу встановлюються курси продавця і покупця на кожну валюту. Курс продавця - це ціна, за якою учасники ринку продають валюту. Курс покупця - це ціна, за якою учасники купують валюту.