Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



На фронтах Північного напрямку

Курсанти Чорноморського вищого військово-морського училища воювали майже на усіх фронтах, починаючи від півострова Рибальський на Півночі і закінчуючи Дунаєм на Півдні.

Колишні вихованці воювали в Заполяр’ї як у складі бригад морської піхоти, так і на кораблях флоту. Боролися на Карельському перешийку, на кораблях Біломорської, Онезької і Ладозької флотилій, у частинах піхоти Червоної Армії.

З виходом німців на початку липня 1941 р. на східний берег ріки Західна Ліца створилася реальна загроза захоплення головної бази Північного флоту Полярного і міста Мурманська.

Війська 14-ї армії генерал-лейтенанта В. А. Фролова, що обороняли ділянку від моря до Кандалакші, відчували потребу в підтримці, особливо на приморському фланзі. Терміново формувалися частини морської піхоти і без затримки направлялися для бойових дій на суші. 82 ОМСБР, сформована у Ворошиловську Ставропольського краю, вже в грудні 1941 р. направляється в Молотовськ (нині Сєвєродвінськ), а потім перекидається на оборону Полярного. Серед бійців і командирів цієї бригади були і вихованці училища: командири рот - М.І.Костенко, С.Е. Максимов, Г.М. Пустовий, К.П. Рєшетов, А.І. Сорокін - командир взводу автоматників, І.Ф. Калгін - командир взводу мінометної роти, Н.А. Мишкін - заступник командира роти протитанкових рушниць, В.А. Антипов - командир взводу автоматників, А.П. Наливаєв і В.Н. Фомін - командири мінометних взводів, А.М. Суворов і В.В. Василенко - командири взводів протитанкових рушниць, А.Д. Єрмаков, А.А. Панков, А.Ф. Сич і Г.С. Литвиненко - командири кулеметних взводів, В.Г. Кряж, Е.Ф. Лудченко і К.Н. Мокін - командири стрілецьких взводів, Ю. К. Марков - заступник командира роти автоматників.

Понад рік бригада обороняла Полярний, стримуючи люті атаки фашистів і перемелюючи його живу силу. І весь цей час вихованці Чорноморського училища боролися в її рядах.

Чимало колишніх курсантів загинуло, захищаючи наше Радянське Заполяр’я в складі армійських частин. 9 серпня 1943 р. у бою на Північно-Західному фронті в складі 437-го полку 154-ї стрілецької дивізії загинув Костянтин Миколайович Мокін. 2 вересня в бою під Смоленськом біля села Ченцово загинув командир кулеметного взводу цього ж полку Олексій Федорович Сич.

 

На Північному флоті воювали й інші випускники училища. Командиром МО-4 був В. А. Князєв, командиром батареї на есмінці «Урицкий» - лейтенант Н. М. Конотопов, а із січня 1945 р. він став командиром башти на лінкорі «Архангельск». Командиром торпедного катера, а потім ланки катерів воював Є. Г. Шкутов.

 

І серед підводників-північників опинилися наші випускники - командир групи на підвідному човні «ДО-21» лейтенант В. І. Сергєєв, на підвідному човні Щ-404 - К.П. Рєшетов, на підвідному човні М-122 - К.А. Карасьов. Усі вони брали безпосередню й активну участь в оборонних боях і боях при звільненні Заполяр’я від німецько-фашистських загарбників.

Бойова діяльність кожного з них гідна докладного опису, але для даного видання це є, на жаль, неможливим.

 

 

На Карельській ділянці фронту разом з армійськими з'єднаннями тримали оборону і сім морських бригад, серед них 77 і 80-а, що формувалися на Північному Кавказі. У числі офіцерів і старшин цих бригад боролися і наші колишні курсанти.

Командиром 77 ОМСБР було призначено колишнього начальника штабу загону навчальних кораблів училища капітана 2 рангу С. А. Капанадзе. У цій бригаді деякі підрозділи цілком були укомплектовані молодими офіцерами, достроково випущеними з училищ. Наприклад, командиром роти протитанкових рушниць був випускник І. С. Дятлов (набору 1938 р.), а командирами взводів у нього були випущені в Мінеральних Водах молодші лейтенанти: Н.П. Вахрушев, М.М. Адамов, Л.Г. Ткачов, І.X. Гриненко. Заступником І.С. Дятлова зі стройової частини був М.М. Дановський (усі набору 1939 р.), командири рот М.А. Антонов, А.Н. Лук'яненко, М.Л. Пулинець. Н.І. Сибіряков та інші.

У складі 80 ОМСБР боролися наші вихованці Н.X. Рогоза, Б.Р. Єгоров, Н.Г. Мачтет, І.П. Никитенко, В.Ф. Пушкарьов, В.Ф. Прениченко, В.Н. Маркелов, І.К. Стрельцов, Г.Є. Голота, В.А. Князєв, С.М. Комісаров, С.М. Філімонов, В.В. Алфьоров, Н.І. Холодов, А.А. Панкратов, М.А. Шпурін, М.Н. Рабинович, А.Г. Неділько й інші.

Як і більшість моряків, направлених на сухопутний фронт, усі вони воювали в бригадах або до поранення, після якого, як правило, їм удавалося повернутися на флот, або до березня-травня 1943 р., коли рішенням Верховного Головнокомандування морські бригади знімалися з фронту і розформовувалися, а моряки поверталися на флоти.

У боях на Карельському фронті загинули: М. М. Адамов, Б. Р. Єгоров, Н. М. Мачтет, І. П. Никитенко, В. Ф. Пушкарьов і В. Ф. Прениченко.

 


Читайте також:

  1. Антична колонізація Північного Причорноморья та її наслідки.
  2. Античні міста-держави Північного Причорномор'я
  3. Античні міста-держави Північного Причорномор'я
  4. Античні міста-держави Північного Причорномор’я
  5. Античні міста-держави Північного Причорномор’я.
  6. Античні рабовласницькі міста-держави Північного Причорномор'я.
  7. Вибір напрямку та послідовність виконання наукових досліджень
  8. Видатні представники емпіричного напрямку у філософії Нового часу
  9. Визначення напрямку переміщення блоків скидів
  10. Визначення напрямку процесу і рушійної сили.
  11. Відмінності італійського ренесансного гуманізму та гуманізму Північного Відродження
  12. Входження Північного Причорномор’я та Правобережної України до складу Росії




Переглядів: 394

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
В боях у складі 76-ї бригади | На Червонопрапорному Балтійськом флоті

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.