Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Входження Північного Причорномор’я та Правобережної України до складу Росії

Друга половина XVIII ст. стала важливим етапом в об’єднанні українських земель. Саме в цей час до складу Російської імперії увійшли Північне Причорномор'я та Правобережна Україна .

Зазначте, що Північне Причорномор'я було приєднане в результаті двох російсько-турецьких війн 1768-1774 та 1787-1791 рр. З'ясуйте причини війн (боротьба за вихід у Чорне море, потреба у нових землях, суперництво Росії, Франції та Австрії за вплив на Балканах); назвіть основні театри воєнних дій, командуючих російськими військами П.О.Румянцева та О.В.Суворова; зверніть увагу на участі українських козацьких полків у цих війнах. Згадайте взяття російськими військами Азова і Таганрога (1769 р.). Їх перемогу на р Ларзі і Кагулі (1770 р.), розгром турецької ескадри в Чесменській бухті (1770 р.), взяття Криму (1771р.), розгром турецьких військ під Туртукаєм (1773 р.) та біля Коалуджі (1774р.). Охарактеризуйте умови Кючук - Кайнарджійського договору, за якими Росія отримала вихід до Чорного моря, кілька фортець, землі від Дніпра до Дністра, примусила Туреччину визнати незалежність Кримського ханства та право захищати інтереси слов'янських народів на Балканах. У 80-ті рр. Росія продовжила боротьбу з Туреччиною за Північне Причорномор'я У 1783 р. приєднала Крим, що привело до нової російсько-турецької війни. Назвіть основні воєнні дії, зокрема перемогу російських військ під Кінбурном (1787 р.), взяття Очакова (1788 р.). Ізмаїла (1790 р.), розгром турецької ескадри біля мису Каліакрія (1791 р.). За умовами Ясського миру 1791 р. Росія отримала причорноморські землі від Дністра до Південного Бугу, а Туреччина визнала приєднання до Росії Криму. Підкресліть неоднозначність входження Причорномор'я до склад) Російської імперії з одного боку, воно сприяло заселенню цих земель, зростанню великого поміщицького землеволодіння, виникненню міст, розвитку кам'яновугільної та металургійної промисловості; з іншого - втрату для татар державності та розповсюдження імперських порядків.

Охарактеризуйте економічний розвиток цих земель, підкресліть роль іноземних переселенців (німців, сербів, греків). Особливу увагу зверніть на виникнення міст Херсона (1774 р.), Маріуполя (1784 р.), Катеринослава (1787 р.). Миколаєва (1789р.), Одеси (1794 р.) як промислових і торговельних центрів, їх розвиток свідчив про колоніальний характер політики російського царизму.

Далі висвітліть процес входження Правобережної України до складу Російської імперії. Це сталося в результаті поділів Польщі. Зазначте, що під час першого поділу (1772 р.) Східна Галичина, а в 1774 р. і Буковина відійшли до Австрії. Внаслідок другого поділу (1793 р.) Росія приєднала Правобережжя, у результаті третього поділу (1795 р.) до Росії відійшла частина Західної Волині. Зверніть увагу на неоднозначний характер цих подій. Об’єднання Правобережної України з Лівобережною створило більш сприятливі умови для розвитку українського народу, всупереч політиці російського царизму. І все ж об'єднати українські землі в одне ціле не вдалося. Вони опинилися під владою двох імперій - Російської і Австро-Угорської. Щодо польського народу, то поділи Польщі означали втрату ними державності.


Читайте також:

  1. II. За зміною ступенів окиснення елементів, які входять до складу реагуючих речовин
  2. III. Вимоги до учасників, складу груп і керівників туристських подорожей
  3. III. Вимоги до учасників, складу груп і керівників туристських подорожей
  4. IV. КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XVI-XVIII ст.
  5. IV. КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XVI-XVIII ст.
  6. V. Постанови Пленуму Верховного Суду України
  7. VI. Накази Генерального прокурора України
  8. XVIII. Особливості прийому та навчання іноземців та осіб без громадянства у вищих навчальних закладах України
  9. А/. Верховна Рада України.
  10. Аграрне право та законодавство США, Німеччини, Франції, Великої Британії, Ізраїлю, Польщі, Росії
  11. АГРАРНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
  12. Аграрні закони України




Переглядів: 599

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Зміни в адміністративно-політичному устрої України в другій | Ліквідація царизмом Запорозької Січі

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.