Фіскальна політика держави: цілі та види. Бюджетний дефіцит і державний борг. Мультиплікатори державних витрат, податків та збалансованого бюджету. Ефект мультиплікатора у відкритій економіці. Крива Лаффера.
ТЕМА 9 Грошово-кредитна політика в Україні
Гроші та їх функції. Основні грошові агрегати. Попит на гроші. Пропозиція грошей. Механізм функціонування грошового ринку. Графіки попиту та пропозиції грошей. Рівновага на грошовому ринку. Банківська система і грошова пропозиція. Грошовий мультиплікатор.
Центральний банк України: його функції, методи. Комерційні банки, банківські резерви. Банківський механізм розширення грошової пропозиції на основі депозитного мультиплікатора. Грошово-кредитне регулювання економіки. Монетарна політика. Політика «дорогих» і «дешевих» грошей. Сумісна рівновага товарного і грошового ринків. Модель IS-LM як аналітичний засіб макроекономічної політики.
Грошово-кредитна політика України: проміжні цільові змінні, кінцева мета, інструменти. Основні елементи трансмісійного (передавального) механізму
ТЕМА 10 Інфляція: причини, види та наслідки
Сутність та еволюція інфляційних процесів. Механізм інфляції. Початкова стадія. Базовий період інфляції, критична точка інфляції.
Кількісна оцінка інфляції. Темп інфляції та його вимірювання. Види інфляції. Стагфляція.
Інфляція попиту та інфляція витрат
Соціально-економічні наслідки інфляції.
Крива Філіпса про зв’язок безробіття з інфляцією в короткостроковому і довгостроковому періодах. Крива Філіпса та політика зайнятості. Антиінфляційна політика: напрями, ефективність, наслідки.
ТЕМА 11 Зайнятість та соціальний захист населення
Зайнятість і безробіття. Види безробіття: фрикційне, структурне, циклічне.
Повна зайнятість, природне безробіття і потенційний ВНП. Закон Оукена та витрати циклічного безробіття. Державне регулювання ринку праці.