Співучастю у злочиніє умисна спільна участь кількох суб’єктів злочину у вчиненні умисного злочину ( ст. 26 КК України ).
У кримінальному праві розрізняють такі форми співучасті .
1. Співучасть без попередньої домовленості виявляється тоді , коли діяльність одного співучасника приєднується до діяльності інших у процесі скоєння злочину.
2. Співучасть за попередньою домовленістю існує в елементарній формі й у формі організованої групи У першому випадку укладається звичайна угода про скоєння одного злочину .
3. Організована група – це стійка група , яка здійснює певні злочини .
4. Злочинна організація – особливо стійка організована група осіб з розподілом ролей (наприклад банда ).
За співучастю у вчиненні злочину розрізняють таких осіб:
- Виконавець ( ч. 2 ст. 27 КК України ) – це особа, яка безпосередньо вчинила злочин, тобто виконала повністю або частково об’єктивний аспект злочину. Без виконавця немає співучасті .
- Організатор ( ч. 3 ст. 27 КК України ) – це особа , яка керувала , організовувала вчинення злочину і спрямовувала злочинну діяльність співучасників .
- Підбурювач – це особа , яка схилила до вчинення злочину погрозою, підкупом , примусом , умовляннями або в інший спосіб ( ч. 4 ст. 27 КК України )
- Пособник – це особа , яка порадами , вказівками , наданням засобів чи знарядь або усуненням перешкод сприяла вчиненню злочинних дій виконавцем ( ч. 5 ст. 27 КК України ).