Емоційно – афективні потреби особистості зникають або реалізуються. Маса стає менш енергійною. У її поведінці виникає перерва. Вона зупиняється, не рухається вперед, але і не відходить назад.
Психіка особистості орієнтована на стримання певного балансу емоційного і раціонального. Надлишковий нахил в один з боків вимагає компенсації. Вона досягається, і тоді починається нахил у протилежний бік. Це ознака того, що психологічне існування маси завершується.
Усе це відбувається поступово. Спочатку маса розпадається на окремі великі фрагменти. Від них відокремлюються порівняно невеликі частинки. Вони швидко автоматизуються, перетворюються у групки індивідів. Почуття повної єдності зникає. Кожна особистість пригадує про свої індивідуальні справи, поглядаючи на годинник. У масі почуття часу і простору зникає. Люди переживають сильні емоції у масі – це ті щасливі, що «часу не спостерігають». Коли вони виходять з маси, вони мають по - новому орієнтуватись у часі та просторі.
Раціональна частина свідомості повертається поступово, важко. Особистість виходить з маси психологічно змореною, емоційно безсилою. Люди, які вийшли з маси, не можуть пригадати, що робили та відповісти, чому вони були у масі. Таким чином, внутрішня потреба у регуляції емоційних станів, що привела до маси, так і залишилася неусвідомленою.
Членам будь - якої маси (уболівальникам, глядачам спектаклю, телеглядачам бойовика…) потрібен час для повернення у реальне життя. У цьому значенні перебування у масі має наркотичний вплив на особистість. Воно змінює свідомість, а повернення до нормального стану вимагає спеціальних зусиль. У окремих випадках це все вимагає психокорекційної роботи.
Запитання для самоконтролю
1. Що називається масою?
2. Діалектичний характер взаємозв’язку маси та особистості.
3. Зміни, що відбуваються з особистістю у масі.
4. Єдність «втрат» і «надбань» особистості у масі.
5. Амнезія особистості в масі.
6. Деіндивідуалізація особистості у масі.
7. Циркулярна реакція та її розвиток.
8. Фактори існування натовпу.
9. Види натовпу, їх характеристика.
10. Зібрана публіка та її риси.
11. Особливості незібраної публіки.
12. Умови виникнення паніки та її розвиток.
13. Умови виникнення та розвитку агресії.
14. Руйнування маси.
15. Відродження раціонального у психіці людини після виходу з маси.