Тема № 6. Українська політична думка початку національного відродження
(перша половина ХІХ століття)
Політизація національного руху в першій половині ХІХ ст. Умови подальшого формування української нації і української національної культури. Політична ідеологія дворянських революціонерів: «Союз благоденства» (1818-1821 рр.), «Південне товариство» (1821-1825 рр.), «Товариство об’єднаних слов’ян» (1823-1825 рр.), «Малоросійське товариство» (1821-1825 рр.) та їх погляди на ідею державної незалежності України. Перші паростки українського ліберального світогляду. Джерела національного відродження. «Історія Русів». Формування і погляди української інтелігенції початку ХІХ ст.
Кирило-Мефодіївське товариство (1846-1847 рр.). Основні ідеї, організаційні і програмні положення у «Статуті слов’янського товариства св. Кирила і Мефодія», «Книзі буття українського народу» М. Костомарова. Ідея федерації слов’янських народів на основі повної свободи і автономії держав, які входять в цю федерацію. Спадщина Т. Шевченка як невіддільне явище соціально-політичного життя і української політичної думки. Політичні погляди Т.Г.Шевченко. Ліберал-демократ чи революціонер?
Особливості Відродження в західноукраїнських землях. Відновлення діяльності Львівського університету (1784 р.). Товариство галицьких греко-католицьких священників». «Студіум Рутенум» (1787-1809 рр.). Роль греко-католицького духовенства в політичному і культурному житті краю. І. Могильнийький. Рутенство. М.Шашкевич і діяльність «Руської трійці». Збірники «Зоря» (1834 р.), «Русалка Дністрова» (1836 р.) та їхня роль у пробудженні національної свідомості. Діяльність і суспільно - політичні погляди Я.Головацького. «Весна народів» у Галичині. Австрійська конституція (1848 р.) і її вплив на життя краю. Формування програми українського національного руху.«Головна руська рада» (1848-1851 рр. ), її діяльність і програмні документи.