Тема № 8. Українська політична думка на переломі століть
(кінець ХІХ – початок ХХ століття)
Політичне життя українських земель у складі Росії.Виникнення українських політичних партій: основні цілі їх політичних програм. Революція 1905-1907 рр.: події та наслідки революційного руху. Українське питання в планах політичних сил і законодавчих органів влади. Українські делегати в І і ІІ Державних думах. Українська парламентська Громада. Питання про Українську автономію. Політичне життя в Україні 1907-1914 рр. Товариство українських поступовців. Українські фракції та українське питання в ІІІ та ІУ Державних думах Російської імперії
Західноукраїнські землі на початку ХХ ст. Українські фракції в австрійському парламенті та Галицькому сеймі. Зростання українських організацій в Галичині. Основні політичні партії: Українська національно-демократична партія, Національно-демократична партія, Соціал-демократична партія, Католицько-руський союз. Перетворення Східної Галичини в «Український П’ємонт» К. Левицький. Суспільно-політичні погляди Б. Кістяківського. Духовно-політичні заповіти Андрія Шептицького. «Християнин може і повинен бути патріотом».
Політичні погляди І. Франко. Політична концепція суспільного поступу та національного відродження.Політична система і місце в ній держави, її походження, сутність і форми. Соціальна воля і державна влада. Ідея федеративної України і слов’янської федерації з участю України. Напрямки еволюції суспільно-політичних поглядів Івана Франка.
«Молоді» радикали і книга Ю.Бачинського «Україна Irredenta». Ідея політичної незалежності України Ю. Бачинського. Політичний та економічний прогноз щодо Галичини та України. Соціально-економічне обґрунтування ідей відродження української держави Ю. Бачинським.
Національно - самостійницька концепція М. Міхновського. Ідея національного визволення українського народу від російського панування та його самовизначення («Самостійна Україна»). Конституційний проект М. Міхновського «Основний Закон «Самостійної України» Спілки Народу Українського».