ПРАВОЧИНИ, ЯКІ ЗДІЙСНЮЮТЬСЯ З ДОЗВОЛУ ОРГАНУ ОПІКИ ТА ПІКЛУВАННЯ. ОПІКА НАД МАЙНОМ.
Опікун не може здійснювати дарування від імені підопічного, а також зобов’язуватися від його імені порукою.
Опікун (піклувальник), його дружина, чоловік і близькі родичі (батьки, діти, брати, сестри) не можуть укладати з підопічними договорів, крім укладання договорів дарування на користь підопічного та договору позички на користь підопічного.
Деякі правочини з майном підопічного опікун може здійснювати лише з дозволу опіки та піклування, а саме:
- відмовитись від майнових прав підопічного
- видавати письмові зобов’язання від імені підопічного
- укладати договори, що підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, й договори щодо поділу чи обміну житлового будинку, квартири тощо
- укладати договори щодо іншого цінного майна
Піклувальник має право дати згоду на вчинення підопічним вищевказаних правочинів лише з дозволу органу опіки та піклування.
Опікун здійснює управління майном особи, над якою встановлено опіку. Опікун зобов’язаний дбати про збереження та використання майна підопічного у його інтересах. Малолітня особа може самостійно визначати свої потреби та інтереси, а опікун, здійснюючи управління її майном, повинен враховувати бажання останньої. Опікун самостійно здійснює витрати, необхідні для задоволення потреб підопічного, за рахунок пенсії, аліментів, доходів від майна підопічного. Якщо підопічний являється власником нерухомого майна або майна, яке потребує постійного управління, опікун може з дозволу органу опіки та піклування управляти цим майном або передати його в управління іншій особі. Опікун та піклувальник мають право на отримання плати за виконання своїх обов’язків .