Економічна сутність і роль інвестицій в процесі економічного зростання
Термін “інвестиції” походить від латинського слова “іnvest”, що означає “вкладати”. Відповідно діючого Закону України “Про інвестиційну діяльність”, “інвестиціями є всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті якої створюється прибуток (доход) або досягається соціальний ефект”.
Це визначення відповідає міжнародному підходу до представлень про інвестиційну діяльність як процес вкладення ресурсів (благ, майнових цінностей) з метою одержання прибутку, доходу, дивіденду, соціального ефекту в майбутньому.
Інвестиції є головним і визначальним фактором економічного зростання. Нестача інвестиційних ресурсів призводить до економічної відсталості держави. Економічно відсталі країни потрапляють у так зване “хибне коло бідності”, вихід з якого можливий лише при достатньому обсязі інвестиційних ресурсів, що зосереджуються у високотехнологічних галузях промисловості.
Розрізняють валові та чисті інвестиції.
Валові інвестиції – це загальний обсяг інвестування в певному періоді, що спрямований на нове будівництво, придбання засобів виробництва та приріст товарно-матеріальних цінностей.
Чисті інвестиції – це сума валових інвестицій, зменшена на суму амортизаційних відрахувань у певному періоді.
Динаміка чистих інвестицій характеризує економічний розвиток підприємства, галузі, держави. Якщо сума чистих інвестицій від’ємна, тобто обсяг валових інвестицій менше амортизаційних відрахувань, це свідчить про зменшення обсягів виробництва (держава “проїдає” свій капітал). Якщо сума валових інвестицій дорівнює нулю, це означає відсутність економічного зростання, а якщо ця сума перевищує суму амортизації, це свідчить про розвиток економіки.