Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Ринок праці як самостійна відкрита соціально-економічна підсистема

Таблиця 1 -Структури ринкового господарства України

Структура ринкової системи

Функціонування ринкової економіки відбувається па кількох взаємопов'язаних ринках: ринку нерухомосіі, крелигіп і капіталу, основних засобів виробництва, споживчих товарів і.і праці. Іноді виділяють тільки два ринки (ринок ресурсів та ри­нок продуктів), маючи на увазі можливість продажу ресурсів як специфічного виду товарів, з одного боку, і виробництво то­варів як процес перетворення ресурсів - з другого.

Наведена нижче класифікація, як і будь-яка інша, обу­мовлена і підпорядкована меті та завданням дослідження. От­же, оскільки мета курсу - вивчення проблем зайнятості, то не­обхідно відокремити саме ринок праці як самостійну соціаль­но-економічну підсистему. Її самостійність визначається спе цифікою функціонування, діючих об'єктів тощо, а належнісіь до ринкової економічної системи - тим, що у взаємодії з рин­ками товарів та цінних паперів ринок праці якраз і зумовлює існування ринкової економічної системи в цілому.

Ринок праці являє собою відкриту підсистему, що через міжрегіональні міграції органічно взаємодієз ринками праці інших регіонів. Але для з'ясування окремих процесів ми час від часу абстрагуватимемось від впливу міграційного руху населення і відповідно вважатимемо ринок праці закритою системою.

Співставити значущість кожного з наведених ринків, будь-як проранжіювати їх і віддати перевагу якомусь одному принципово неможливо, оскільки неможливе нормальне функціонування ізольованого ринку. Або існують і нормально розвиваються всі, або діє окрема частина (не має значення один чи два ринки), але в дуже обмежених рамках і за перекруче­ними законами. Прикладом, і досить яскравим, є доля ринку прані в адміністративно-командній економічній системі. Мається на уваи можливість найматись на роботу та звільнюватись, мож-лнвІсгь обирати собі професію, шо мало наше населення при­наймні з середини 60-х рр. Але як же стримували ці права про­писка, практична незалежність оплати праці від її результатів то­що.

Вид ринку Постачальник Споживач Товар Ціна
Нерухомості Власники земельних ділянок, будівель П ошукувані житла, землі Земельні ділянки, будівлі Квартирна, орендна плата
Кредитів і капі талу Банки Підприємства, держава, привагні особи Грошовий капітал %, участь у розподілі прибутків
Сировини та основних засобів виробництва Підприємства Підприємства, виробництва Сировина, основні засоби виробництва Купівельна ціна .
Споживчих товарів Підприємства Приватні особи Споживчі товари Купівельна спроможність
Праці Приватні особи Підприємства, приватні особи Праця, робоча сила Заробітна плата

 

Для гого, щоб заглибитись у тенденції розвшку ринку праці, слід згадати деякі терміни, що використовуються сучас­ною економічною школою. Зрозуміло йдеться виключно про і і терміни, які безпосередньо стосуються ринку праці.

Перш за все, що таке ринок праці, які він має межі та за якими законами функціонує? Для з'ясування цих пигань необхідно звернутися до загальноекономічної категорії ринку.

Ринок - це інститут або механізм, за дономоюю якого відбувається об'єднання та взаємодія покупців (пред'яв­ників попиту) та продавців (постачальників) конкретного гова-ру або послуги. Якщо йдеться про рийок праці, то гаким 'іова-ром є саме праця.

Праця - це розумові та фізичні здібності (зусилля) людей, які можуть бути застосовані для виробництва товарів або послуг.

Робочасила - загальна сукупність осіб не молодших за 16 років, які працюють або шукають робогу, за винятком громадян, що утримуються в психіатричних лікарнях і місцях позбавлення волі.

Сформульована таким чином обліково-статистична ка­тегорія суттєво відрізняється від прийнятого у вітчизняній ста­тистиці терміна "трудові ресурси".

По-перше, концепція Міжнародної організації праці (МОП) не обмежує працездатний вік зверху, тобто настання пенсійного віку дає людині право припинити свою тру­дову діяльність, забезпечуючи для цього необхідні фіна­нсові можливості, але не позбавляє цю людину права на цю діяльність. Законодавство ж нашої країни в принципі гарантує зайнятість лише особам працездатного віку.

По-друге, за методикою МОП зі складу робочої сили виключаються недієздатні особи, а за вітчизняною - обмежено працездатні інваліди першої та другої груп.

У цілому наведені методичні розбіжності відбивають різницю в концепції та меті визначення робочої сили: на вершині кута сгоігь у першому випадку необхщнісіь визначення сукупного попигу населення на робочі місця, а в другому - виз­начення можливостей задоволення попиту суспільного виробництва на робочу силу. Щоб запобігти можливим непорозумінням у подальшому буде використовуватися прийнятий у вітчизняній статистиці термін "трудові ресурси”.

У міжнародній статистиці поширений термін "ринок праці" Але деякі наші фахівці слушно підкреслюючи різницю між працею ( як результатом процесу) і робочою силою (як його елементом), вважаюгь, шо об'єктом попиту на ринку є саме ро­боча сила, і шо єдиним коректним іерміном є "ринок робочої сили". Видається, що розбіжності зумовлені саме предметом купівлі продажу на ринку. Для того, щоб праця була продана (куплена), необхідне узгодження пропозиції і попиту на робо­чу силу, тобто узгодження між пропозицією робочої сили і пропозицією робочих місць. Отже, ринок прані - це є соціально-економічна сисгема, окремими складовими (підсистемами) якої виступають ринок робочої сили і ринок робочих місць. інакше кажучи, ринок праці - це інститут взаємодії споживачів праці і її постачальників, тобто юридичних або фізичних осіб, з одного боку, і конкретних фізичних осіб, які мають певні фізичні і розумові здібності, професійні знання та навички - з другого.

Подібно до того, як на ринку товарів попит є завжди більш-менш конкретизований: кожному споживачеві не­обхідний цілком конкретний, фіксований в певному діапазоні вид товарів або послуг, - на ринку праці покупець пред'являє поппг на робочу силу конкретної професійно-кваліфікаційної або освітньої підготовки, інколи необхідна робоча сила конкретного віку, статі тощо. Навігь при досить високому рівці безробіття (біля 10%) у сучасних економічно розвинених країнах є велика кількість вакансій: наприклад, в Сполучених ІПтагах на початку 90-х рр загальна кількість вакансій переви­щувала 3 млн., які не замішувались з різних причин. Але най­головнішою була саме якісна невідновіднісгь пропозиції робо­чої сили попиту на неї в певний визначений час у конкретно­му місці.


Читайте також:

  1. II. Вимоги безпеки праці перед початком роботи
  2. Автоматизація помпових станцій підкачування і перекачування. Охорона праці під час експлуатації систем автоматизації.
  3. Адаптація працівників.
  4. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
  5. Адміністративні правопорушення в галузі охорони здоров'я. Адміністративна відповідальність медичних працівників.
  6. Акти з охорони праці в організації.
  7. Акти з охорони праці, що діють в організації, їх склад і структура.
  8. Алкоголізм і безпека праці.
  9. Аналіз ефективності діяльності працівників банку
  10. Аналіз і оцінка стану охорони праці
  11. Аналіз оплати праці
  12. Аналіз продуктивності праці




Переглядів: 1048

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розділ 2 Ринок праці та його регулювання | Крива пропозиції праці

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.