Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Біржовий товар

 

Найважливішою особливістю організації біржової торгівлі є те, що на біржі оперують тільки тими товарами, в яких індивідуальні відмінності окремих предметів щодо якості товару не мають практичного значення. Причому кожна біржа вправі самостійно визначати перелік товарів, що виставляються на торги.

Не дивлячись на те, що номенклатура біржових товарів з роками змінюється, їх торгівля ведеться певною кількістю одиниць стандартизованого товару або цінних паперів. Якщо в кінці XIX ст. їх кількість складала близько 200 товарів, то сьогодні їх кількість зменшилась до 60 – 65, з них на біржі постійно знаходиться в обігу не більше 45 видів.

Товар повинен відповідати особливим вимогам:

1) бути якісно однорідним;

2) бути визначеним за кількістю або вагою;

3) може бути замінений будь-яким іншим товаром з цієї ж партії.

Такі характеристики, що дозволяють здійснити торгівлю товаром при його відсутності під час укладення угоди, визначаються або природою даного товару (папір одного і того ж сорту, акції одного підприємства), або за загальноприйнятим еталоном даного товару. Товари, які відповідають всім перерахованим вимогам, називаються біржовими товарами.

До біржових товарів належать зернові, продовольчі, олійні, текстильна сировина, кольорові метали.

До небіржових товарів належать будь-які інші готові вироби і напівфабрикати. При класичних формах бірж товари і цінні папери повністю позбавлені властивого тільки їм характеру, вони виступають в операціях лише як однорідні товари. Жоден товар, жоден зразок, жоден цінний папір безпосередньо не бере участі у біржовій торгівлі. У більшості випадків торгівля ведеться певною кількістю одиниць стандартизованого товару або цінних паперів, наприклад акцій певної фірми, певної номінальної вартості.

Залежно від видів товарів, якими здійснюється торгівля, розрізняють товарні, фондові, валютні біржі та біржі праці.

Історично першими з’явилися товарні біржі, на яких концентрується оптовий оборот масових, головним чином сировинних тапродовольчих товарів. Сьогодні на західних товарних біржах вже не котируються товари, які були біржовими на початку XX ст., а деякі з них зникли недавно: вугілля, фанера, чорні метали, вершкове масло, шовк тощо. Однак з’являються нові товари: алюміній, нікель, мазут, бензин, дизельне пальне, пропан і т. д.

Загалом дослідники біржового права виділяють наразі такі основні класи біржових товарів:

- речові біржові товари;

- цінні папери;

- іноземна валюта;

- індекси біржових цін;

- процентні ставки по державних облігаціях.

Кожен із зазначених класів можна містить широкий перелік товарів. Так речові біржові товари традиційно розглядають як дві основні групи товарів:

- група сільськогосподарських і лісогосподарських товарів та продуктів їх переробки, що включає в себе:

◦ зернові (жито, пшениця, ячмінь, овес, кукурудза, ріпак);

◦ олійні (насіння льону, бавовни, соєві боби, соєва олія, шпроти та ін.);

◦ харчові продукти (цукор, кава, какао-боби, рослинні олії, картопля, яйця, тваринні жири, концентрати соків, арахіс, перець та ін.);

◦ текстильні товари (льон, бавовна, шерсть, натуральний і штучний шовк та ін.);

◦ натуральний каучук;

◦ лісогосподарські товари (пиломатеріали, фанера та ін.).

- група промислової сировини та напівфабрикатів представлена:

◦ кольоровими металами (мідь, олово, цинк, свинець, алюміній, нікель та ін.);

◦ дорогоцінними металами (платина, золото, срібло, паладій та ін.);

◦ енергоносіями (вугілля, нафта, бензин, мазут, дизельне пальне та ін.).

Наведений перелік першої групи біржових товарів є таким, що має масове виробництво і не менш стабільний попит. Разом з тим, динаміка торгівлі вказаними товарами є вкрай нерівномірною. Великий попит і значні обсяги товарів сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, що обертались на біржовому ринку в попередні десятиріччя має тенденцію до скорочення, що обумовлено концентрацією торгівлі в головних біржових центрах, зміною умов торгівлі на ринках даними товарами, а скоріш за все, розвитком ф’ючерсної торгівлі фінансовими інструментами (валютою, цінними паперами тощо).

Дещо інша ситуація на біржовому ринку складається з товарами другої групи. Мова йде про збільшення обсягів торгівлі даними товарами, що пояснюється розвитком техніки і технологій. Так, якщо в першій половині 50-х років на біржі укладались угоди всього з чотирма товарами цієї групи (кольорові метали), то в кінці 80-х ‑ уже з 15. Кінець минулого століття характеризується на біржовому ринку активним зростанням торгівлі енергоносіями, зокрема нафтою і нафтопродуктами (бензин, дизельне пальне, мазут, газ та ін.). Неабияку роль у цьому процесі зіграла і трагедія на Чорнобильській АЕС, коли людство зрозуміло свою поспішність у керуванні атомним процесом.

Що стосується біржового ринку цінними товарами, то можна ствердити, що корпоратизація капіталу і прийняття на цій основі спільних рішень створює сприятливі умови для розвитку фондового ринку через біржову торгівлю.

Природа цінних паперів не є однорідною, оскільки кожен з них (паперів) виконує своє особливе призначення. Саме зважаючи на це, цінні товари як біржовий товар можна умовно поділити на дві групи:

- група основних цінних паперів (акції, облігації, векселі та ін.);

- група похідних цінних паперів (ф’ючерсні контракти, товарні, валютні, відсоткові, індексні та інші опціони, що вільно обертаються на ринку).

Варто наголосити, що приблизно з 70-х років минулого століття почалась торгівля ф’ючерсними контрактами на фінансові інструменти, що стало причиною змін у світовій економіці, перш за все тривалою і досить високою інфляцією, яка поставила проблему захисту від коливань валютних курсів і коливань курсів інших фінансових засобів – облігацій, акцій та казначейських білетів.

Більше того, з розвитком фондового ринку з’явились і ф’ючерсні контракти на індекси, що стали виступати об’єктами торгівлі. Свою назву індекси отримують за іменем автора методики чи за назвою інформаційних агентств, які їх розраховують і опубліковують. Першим на фондовому ринку Америки і в світі фондовий індикатор (індекс) Доу-Джонса (Dov Jones), як середній показник зміни курсової вартості акцій 11 крупних промислових компаній з’явився в 1884 р.

Найбільш відомими в світі індексами є:

- Financial Times-Stock Exchange 100 Index (FT-SE 100) – індекс Лондонської фондової біржі;

- Nikktei 225 Average – індекс Токійської фондової біржі;

- TSE 300 Composite Index – індекс Торонтської фондової біржі;

- S&P 500 – індекс акцій США, який включає акції Нью-Йоркської, Американської бірж і позабіржовий обіг;

- DAX – загальний індекс німецьких акцій.

Неабияке поширення на валютному ринку в Україні має індекс РЕОК (реальний ефективний обмінний курс), як один з індикаторів цінової конкурентноздатності країни в міжнародній торгівлі (розрахований на базі російського рубля, євро і долара США).

Індекс РЕОК – це показник, що характеризує зміну вартості національної грошової одиниці протягом визначеного періоду часу з урахуванням зміни номінального обмінного курсу національної грошової одиниці щодо валют країн-основних торговельних партнерів і зміни співвідношення внутрішніх (національних) і зовнішніх (країн-основних торговельних партнерів) цін, та є одним з індикаторів цінової конкурентноздатності країни в міжнародній торгівлі.

Серед основних українських фондових індексів слід виділити індекс WOOD-15 та індекс ПФТС, які засвідчують рух цін на акції найбільш відомих компаній, що котируються в ПФТС. Індекс WOOD-15 є базисним, і його значення публікується щотижня за станом на п’ятницю кожного тижня. Одночасно публікується зміна індексу в грн. і USD (у відсотках).

Як бачимо, розвиток біржової торгівлі значною мірою вплинув на біржовий товар, який спочатку був представлений у вигляді вже виробленого (реального), тоді як в подальшому об’єктом біржової торгівлі став біржовий ф’ючерсний контракт. У такий спосіб склалася широка гама біржових товарів, що перебуває постійно в динамічному розвитку, що до речі характерно й для вітчизняного біржового ринку.

 


Читайте також:

  1. III. Управление товарооборотом
  2. IV. Вартість знака для товарів і послуг та фірмового найменування
  3. V розділ. Товарна політика підприємства
  4. V теорія граничної корисності визначає вартість товарів ступенем корисності останньої одиниці товару для споживача.
  5. VII розділ. Маркетингові рішення з розподілу та збуту товару
  6. VII. За видами товарів і послуг
  7. А) Товар і його властивості.
  8. А).Наукові товариства.
  9. Автомати для продажу штучних товарів
  10. Автомати­зовані інформаційні систе­ми для техніч­ного аналізу товар­них, фондових та валют­них ринків.
  11. Адреси світових товарних бірж в інтернеті
  12. Акціонерне товариств.




Переглядів: 1413

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Учасники біржових торгів | Організація біржових торгів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.