Перш ніж відобразити господарську операцію на відповідних рахунках, на підставі первинних документів складають бухгалтерську проводку, під якою розуміють зазначення рахунка, який дебетується і, який кредитується, а також суму господарської операції.При відображенні господарських операцій між рахунками виникає постійний зв'язок. Цей зв'язок полягає у подвійному записі.
Подвійний запис –це відображення однієї і тієї ж господарської операції на одну й ту ж саму суму на двох рахунках одночасно: по дебету одного рахунку і кредиту- іншого рахунку. Подвійний запис виникає з економічної сутності господарських операцій.
Приклад 1: Отримано на склад від постачальників сировина на суму 3500 грн.. (см. операцію 1 прикладів 1 і 2).
Інформація про збільшення сировини отриманої від постачальника на суму 3500 грн. записується в Дт активного рахунку "Сировина і матеріали", а збільшення боргів постачальнику, від якого вона отримана, на ту ж саму суму - по Кт пасивного рахунку "Розрахунки з постачальниками і підпрядниками". Подвійним записом ця операція відображається так:
Дт рах. "Сировина і матеріали" на суму 3500 грн.
Кт рах."Розрахунки з постачальниками
і підпрядниками"
Приклад 2:Отримано від підзвітної особи Петрова П.О. на склад сировина на суму 380 грн. та списана з нього дебіторська заборгованість(см. операцію 1 прикладу 3).
Інформація про збільшення сировини на складі отриманої від підзвітної особи Петрова П.О. записана в Дт активного рахунку "Сировина і матеріали", а зменшення дебіторської заборгованості на ту ж саму суму підзвітної особи Петрова П.О - по Кт активно-пасивного рахунку "Розрахунки з підзвітними особами".
Подвійним записом ця операція буде записана так:
Дт рах "Сировина і матеріали"
Кт рах. "Розрахунки з постачальниками на суму 380 грн.
і підрядниками"
Таким чином будь-яка фінансово-господарська операція одночасно відображається на одну й ту ж суму по дебету і кредиту рахунків. Це означає: якщо за місяць підсумувати суми, які записано в дебет усіх рахунків і суми, які записані в кредит усіх рахунків, вони будуть рівні між собою. В цьому й полягає контрольне значення подвійного запису. Подвійний запис як елемент методу бухгалтерського обліку має велике контрольне значення при перевірці правильності записів на рахунках бухгалтерського обліку.