Воно полягає в тому, що суми оборотів по дебету усіх рахунків і кредиту усіх рахунків рівні.
Порушення цього рівняння свідчить про помилки у записах, а також на можливі зловживання.
Подвійний запис має також і аналітичне значення, оскільки дозволяє з'ясувати, внаслідок яких операцій відбулися зміни певного виду активів або їх джерел, звідки активи надійшлиі і куди вони були використані. Це сприяє забезпеченню контролю за збереженням майна підприємства, доцільністю здійснення господарських операцій та одержувати іншу важливу інформацію, необхідну для управління.
Взаємозв'язок між рахунками бухгалтерського обліку при реєстрації господарської операції способом подвійного запису називається кореспонденцією рахунків, а рахунки, що беруть участь у цьому взаємозв'язку, - кореспондуючими.
Кореспонденція рахунків позначається у рахунках відповідною бухгалтерською проводкою. Проводки можуть бути простими і складними.
Простою називають таку проводку, за якою один рахунок дебетується, а другий на цю ж суму кредитується, тобто коли кореспондують тільки два рахунки.
Наприклад: Отримано в касу з поточного рахунку банку на виплату заробітної плати і інші господарські потреби готівка - 24500,00 грн.
Складається проста бухгалтерська проводка:
Дт рах "Каса" Кт рах. "Рахунки у банку" на суму 24500,00 грн.
Складною називають таку бухгалтерську проводку, за якою кілька рахунків дебетується, а на загальну суму записів по дебету кредитується один рахунок, або навпаки, - кілька рахунків кредитується, а на загальну суму записів по кредиту дебетують один рахунок, тобто коли кореспондують між собою більше ніж два рахунки.
Наприклад: Видана з каси: заробітна плата робітникам - 24000 грн., в підзвіт на господарські потреби - 500 грн. Складається складна бухгалтерська проводка:
Дт рах "Розрахунки з оплати праці" - 24000 грн.;
Дт рах "Розрахунки з підзвітними особами" - 500 грн.;