Оборотні відомості за синтетичними і аналітичними рахунками
З метою контролю за повнотою і правильністю записів на рахунках бухгалтерського обліку складаються оборотні відомості. Вони складаються у вигляді таблиць окремо по рахунках синтетичного і аналітичного обліку. В оборотній відомості за синтетичними рахунками наводиться така інформація:
- сума початкового сальдо по кожному рахунку;
- оборот по дебету і кредиту по кожному рахунку;
- сума сальдо кінцевого по кожному рахунку.
Після записів суми сальдо початкового, оборотів по дебету і кредиту, а також визначення за правилами записів на активних, пасивних, а також активно-пасивних рахунках сальдо кінцевого на кожному рахунку, підсумовуються дані по кожній графі.
В результаті сума сальдо початкового по дебету і кредиту усіх рахунків повинно бути рівним, сума оборотів по дебету і кредиту усіх рахунків повинно бути рівним, сума сальдо кінцевого по дебету і кредиту усіх рахунків повинно бути рівним. Порушення будь-якої з цих рівностей свідчать про наявність помилок. За допомогою оборотної відомості можуть бути виявлені такі помилки: записи по дебету і кредиту здійснені не на однакову суму; по дебету сума записана, а по кредиту - ні, і навпаки; допущені помилки при підсумку граф у оборотній відомості. Оборотна відомість по синтетичних рахунках бухгалтерського обліку дає можливість прослідкувати зміни фінансового стану за звітний період (за кожною групою господарських засобів і джерел їх утворення). За даними оборотно-сальдової відомості складається сальдовий баланс.
Приклад:Залишки на початок місяця (сальдо початкове) на рахунках синтетичного обліку склали:
Дт 10 “Основні засоби ” Кт Дт 301“ Каса” Кт
С-до поч. 40000
С-до поч. 150
Дт 201 “Сировина і матеріали” Кт Дт 23"Виробництво" Кт
С-до поч. 1800
С-до поч 6500
Дт 361 “Розрахунки з покупцями і Кт Дт 377 "Розрахунки з Кт замовниками різними дебіторами"