Використовують найчастіше на невеликих підприємствах, які не займаються комерційною діяльністю. Сутність форми полягає в тому, що на підставі первинних документів складають меморіальні ордери, в яких вказують кореспонденцію рахунків за господарськими операціями та її суму з обов'язковим посиланням на документ, що слугує підставою для записів. Меморіальні ордери складають на спеціальних бланках або безпосередньо в документі, якщо на ньому відтворена форма ордера.
З меморіальних ордерів дані переносяться у реєстраційний журнал, де ведеться хронологічний облік господарських операцій. Аналітичний облік ведеться в регістрах аналітичного обліку за даними, в яких складається оборотна відомість за аналітичними рахунками. Синтетичний облік ведеться у Головній книзі, на основі якої складається оборотна відомість за синтетичними рахунками, бухгалтерський баланс та інші звітні форми (рис. 5.1).
Рис. 5.1. Схема меморіально-ордерної форми бухгалтерського обліку
2. Журнально - ордерна форма бухгалтерського обліку.
Побудована на принципі систематизації та накопичування даних з первинних документів безпосередньо у журналах -ордерах, в яких облік здебільшего синтетичний і аналітичний суміщений. Журнали-ордери є основними регістрами при цій формі обліку, але використовуються також і інші регістри аналітичного обліку: відомості, таблиці, книги і картки.
В кінці місяця підсумкові дані кредитових оборотів із журналів-ордерів переносять до Головної книги, яка відкривається на рік та в якій підраховують обороти по дебету кожного рахунка. Головну книгу використовують для узагальнення даних журналів-ордерів, взаємної перевірки зроблених записів по окремих рахунках і складання звітного балансу.
Послідовність облікових записів при журнально-ордерній формі наведено на рис. 5.2.
Рис. 5.2. Схема журнально - ордерної форми бухгалтерського обліку