Касир повинен дотримуватись вимог щодо забезпечення касової дисципліни, порушення яких передбачає штрафні санкції до підприємства і до самого касира.
Основні з них:
1. Сума платежу готівкою одного підприємства (або ПП) іншому протягом одного робочого дня за одним або кількома платіжними документами не повинна перевищувати 10 тис.грн. Ці вимоги застосовуються і до корпоративних карток.
2. Залишок у касі на кінець кожного робочого дня не повинен перевищувати встановлений на поточний рік ліміт по касі.(Штраф у 2-кратному розмірі перевищення ліміту за кожен день перевищення).
3. Готівка отримана у касу повинна бути оприбуткована первинним документом (прибутковим ордером). (За неоприбуткування або часткове неоприбуткування готівки – штраф у 5-ти кратному розмірі неоприбуткованої суми) .
4. Передбачені фінансові санкції за порушення порядку використання готівки підзвітними особами :
- за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки – в размірі 25% виданої під звіт суми;
- у випадку видачі під звіт готівки без повного звіту такої особи за раніше отримані кошти – 25% суми, що видається.
Якщо ці порушення здійснюються одночасно, застосовується і перша, и друга санкції.
При тичмчасовій відсутності касира (хвороба, відрядження тощо) усі цінності у касі перераховуються у присутності головного бухгалтера і керівника (або комісією) та передаються іншій особі, яка за наказом керівника виконуватиме обов’язки касира.
З метою контролю за дотриманням касової дисципліни за розпорядженням керівника у касі один раз на місяць проводиться раптова інвентаризація готівки, яка оформляється актом. Здійснює інвентаризацію постійно діюча комісія з трьох осіб під головуванням головного бухгалтера, яка затверджується наказом керівника в наказі про організацію бухгалтерського обліку.
Дотримання вимог ведення касових операцій перевіряють також вповноважені на це органи (ДПІ , контрольно-ревізійна служба, МВС, комерційні банки і фіноргани).